سینما

علی قوی‌تن: جشنواره فیلم کودکان اصفهان سینمای کودک را زنده نگه داشته است

کارگردان فیلم «یک تکه ابر» از جمله فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان گفت: تنها جایی که سینمای کودک را در کشور ما زنده نگه داشته، جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان است که بنیاد سینمایی فارابی توانسته حفظش کند. این جشنواره تنها جایی است که در آن فیلم های کودک و نوجوان دیده می شود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایرنا؛ علی قوی تن در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا به اصفهان اظهار داشت: فیلم «یک تکه ابر» موضوعش درباره کودک و نوجوان است و امیدوارم که برای بچه ها موثر باشد. این فیلم در حال و هوای سینمای کودک و نوجوان و خانواده ساخته شده و موضوعش تربیتی و آموزشی است؛ «یک تکه ابر» در قالب رویاهای یک کودک مسائل اجتماعی و خانوادگی را مطرح می‌کند. این فیلم کنار هم قرار گرفتن خانواده و اهمیت آن را نشان می دهد.

این کارگردان با بیان این که در کشور ما به سینمای کودک و نوجوان بها داده نمی شود تاکید کرد: پلتفرم ها، صداوسیما و آموزش و پرورش توجه درستی به این سینما ندارند. تنها جایی که این سینما را زنده نگه داشته، همین جشنواره است که بنیاد سینمایی فارابی توانسته حفظش کند. جشنواره تنها جایی است که در آن فیلم های کودک و نوجوان دیده می شود.

وی با انتقاد از دعوت نشدن بازیگران کودک فیلمش به اصفهان اظهار داشت: شهردار و فرماندار اصفهان اگر به اهمیت فیلم‌های کودک پی نبرند، این فرصت طلایی را از دست داده‌اند. یک جشنواره بین المللی اینجا دارد برگزار می شود که برای اصفهان اعتبار بزرگی است. من یک سال است دارم فیلم «یک تکه ابر» را می سازم و میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده ام. هدفم فرهنگسازی برای کودکان و نوجوانان بوده است. اگر ۵ نفر از عوامل فیلم به اصفهان دعوت می شدند، می توانستند فیلم های دیگران را ببینند و برای کارهای آینده تشویق بشوند.

قوی تن افزود: فیلمبرداری کار ما هفت ماه طول کشید و بازیگران گرمای تابستان را تحمل کردند. این بچه ها باید دعوت بشوند و یک هفته در اصفهان حضور داشته باشند و تبادل تجربه کنند. در حالی که فقط کارگردان دعوت شده است. من ۴۰ سال است فیلم می سازم و به اندازه کافی در جشنواره ها بوده‌ام. حضور من در اینجا ضروری نیست. ولی برای کودکان و نوجوانان که آینده کشور هستند حضور در جشنواره خیلی لذت بخش است.

این کارگردان درباره مراحل ساخت فیلمش توضیح داد: فیلمبرداری «یک تکه ابر» از اسفند سال ۱۴۰۱ شروع شد و چند روز پیش به پایان رسید. همزمان صداگذاری و کارهای فنی را انجام می‌دادیم.

قوی تن درباره فیلمی که با موضوع سهراب سپهری ساخته بود گفت: «رویای سهراب» در جشنواره های داخلی پذیرفته نشد؛ ولی در جشنواره های خارج پذیرفته شد و جوایزی دریافت کرد.

به گزارش ایرنا، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان اصفهان به‌دبیری مجید زین‌العابدین و با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان از پانزدهم تا بیستم مهرماه سال جاری (۷ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳) در اصفهان در حال برگزاری است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا