نمایش خانگی

زمان ساخت « داش آکل » مسعود کیمیایی چه اتفاقی افتاد ؟

این روایت بر اساس شنیده‌های ماست و می‌دانیم برخی از تماشاگران به دلیل علاقه‌ای که نسبت به شخصیت داش آکل و صادق هدایت و فیلم کیمیایی دارند، ممکن است از این روایت خوش‌شان نیاید ولی در هر حال این هم روایت دیگری است از یک شخص که در آن ماجرا حضور داشته است. این نمایش راس ساعت ۱۸ هر روز و به مدت ۶۰ دقیقه روی صحنه می‌رود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از عصر ایران؛ حامد شیخی که این روزها نمایش «داش آکل» را روی صحنه می‌برد، گفت: نمایش ما روایت دیگری از ماجرای «داش آکل» و مرجان است و راست و دروغ آن را بر عهده نوچه کاکا رستم گذاشته‌ایم که راوی این روایت جدید است.

«داش آکل» از جمله داستان‌های صادق هدایت است که در میان آثار این نویسنده تاکنون بیشترین اقتباس نمایشی و سینمایی بر اساس آن ساخته شده است.

این روزها هم نمایشی با نام «داش اکل به روایت نوچه کاکا رستم» در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است ولی نکته حایز اهمیت اینکه این روایت کاملا با روایت هدایت تفاوت دارد.

حامد شیخی، نویسنده و کارگردان این اثر نمایشی در گفتگو با ایسنا درباره نگاه خود به این داستان توضیح داد: قصه نمایش ما با قصه صادق هدایت متفاوت است و کار ما اقتباس از داستان هدایت نیست بلکه سعی کرده‌ایم جاهایی را از آن وام بگیریم.

شیخی اضافه کرد: بر اساس آنچه از آقای کیمیایی شنیدم، روایت این شخص کاملا متفاوت است و من هم در آغاز نمایشم، صادق هدایت و پیرمرد برنج فروش را نشان می‌دهم که دعوایی با یکدیگر دارند و نمایش ما به نوعی ماجراجویانه است. اما به هر حال ما راست و دروغ آن را بر عهده نوچه کاکا رستم گذاشته‌ایم.

او که سال گذشته همین نمایش را روی صحنه برده بود، درباره اجرای دوباره آن توضیح داد: در یکی از سالن‌های خصوصی اجرا داشتیم که اجرایمان مهجور ماند و آخرین شب اجرا، به دلیل اختلافی که میان دو شریک سالن وجود داشت و با اینکه تماشاگران در سالن حاضر شده بودند، در میانه اجرا برق سالن را قطع کردند و درها را هم بستند که این موضوع سبب شد اداره کل هنرهای نمایشی، مجوز آن را سالن را باطل کند که حالا با نام و مجوز دیگری، فعالیت می‌کند.

شیخی که حالا این نمایش را در تماشاخانه سنگلج که ویژه نمایش‌های ایرانی تعریف شده، روی صحنه می‌برد، درباره تفاوت این اجرا با اجراهای سال گذشته گفت: شیوه اجرایی‌مان کاملا متفاوت شده و تلاش کرده‌ایم از تمام شیوه‌های نمایش ایرانی استفاده کنیم.

او در پایان با اشاره به اینکه بعضی از تماشاگران نسبت به روایت این نمایش دافعه دارند، افزود: این روایت بر اساس شنیده‌های ماست و می‌دانیم برخی از تماشاگران به دلیل علاقه‌ای که نسبت به شخصیت داش آکل و صادق هدایت دارند، ممکن است از این روایت خوش‌شان نیاید ولی در هر حال این هم روایت دیگری است از یک شخص که در آن ماجرا حضور داشته است.

نمایش «داش آکل به روایت نوچه کاکا رستم» از شامگاه ۲۹ شهریور اجرای خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده و تا ۲۱ مهر ماه در این سالن روی صحنه است.

این نمایش تا تاریخ یاد شده راس ساعت ۱۸ و به مدت ۶۰ دقیقه روی صحنه می‌رود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا