جهانسبک زندگی

حمایت قربانی تجاوز از رومن پولانسکی یا همان کارگردان متجاوز خودش!

«سامانتا گیمر» که در سال ۱۹۷۷ در ۱۳ سالگی از سوی «رومن پولانسکی» مورد تجاوز قرار گرفت در حمایت از این کارگردان صحبت کرد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از عصر ایران؛ نکته جالب توجه این گزارش که در روزنامه «لوپوینت» فرانسه منتشر شده این است که «امانوئل سنیه» همسر «رومن پولانسکی» این مصاحبه را با «سامانتا گیمر» انجام داده است.

«پولانسکی» در سال ۱۹۷۷ به دلیل داشتن رابطه جنسی غیرقانونی با یک نوجوان به نام «سامانتا گیمر» دستگیر شد. او نهایتا جرم خود را پذیرفت و تنها ۴۲ روز در زندان گذراند. او در سال ۱۹۷۸ در حالی که هنوز تحت آزادی مشروط بود، مطلع شد که قرار است با اتهامات اضافی و زندان مواجه شود و بنابراین از ایالات متحده فرار کرد.

«سامانتا گیمر» در این مصاحبه جدید می‌گوید: «بگذارید خیلی واضح بگویم، اتفاقی که با پولانسکی افتاد هرگز برای من مشکل بزرگی نبود. من حتی نمی دانستم این غیرقانونی است، که ممکن است یک نفر به خاطر آن دستگیر شود. من خوب بودم و هنوز خوب هستم این واقعیت باید دائماً تکرار کنید که اتفاق مهمی نبود، بار وحشتناکی روی من ایجاد می‌کند».

حمایت قربانی تجاوز از رومن پولانسکی یا همان کارگردان متجاوز خودش!

گیمر همچنین در مصاحبه لوپوینت گفت: «تلاش برای استرداد و این واقعیت که رومن به این شکل دستگیر شد، بسیار ناعادلانه و در تضاد با عدالت بود. همه باید بدانند که رومن دوران محکومیت خود را سپری کرده است که از نظر من طولانی بود. از طرف من هیچ کس نمی‌خواست او به زندان برود، اما او این کار را کرد و کافی بود. او بدهی خود را به جامعه پرداخت و هر کاری که از او خواسته شد انجام داد تا اینکه اوضاع بدتر شد و چاره ای جز فرار نداشت. هر کس فکر می‌کند که او شایسته زندان است اشتباه می کند. امروز اینطور نیست و دیروز هم نبود»

واکنش پولانسکی 

«گیمر» در مصاحبه ای با ایندی‌وایر در سال ۲۰۱۸ اذعان کرد که برخورد او با «پولانسکی»؛ «تجاوز جنسی» بوده است، اما او در آن زمان اظهار داشت که پولانسکی مسئولیت اعمالش را بر عهده گرفته است و یک نامه دست نویس به من نوشت و گفت: «ببخشید، تقصیر من بود، نه تقصیر مادرت و من برای آنچه که شما تحمل کردید متاسفم».

او همچنین گفت:«از لحظه‌ای که دستگیر شد احساس می‌کردم پشیمان است. در تمام زندگی‌ام،  تصور می کردم که او از کارش متاسف است. اما وقتی او این عذرخواهی را فرستاد، برای مادرم، شوهرم، برخی از دوستانم و بچه‌هایم تفاوت زیادی ایجاد کرد و به نحوی به مادرم آرامش داد. این عذرخواهی برای اطرافیانم که به من اهمیت می‌دهند واقعا معنی‌دار بود».

حمایت قربانی تجاوز از رومن پولانسکی یا همان کارگردان متجاوز خودش!

آمریکا در سال ۲۰۱۵ از دولت لهستان نیز خواست تا «پولانسکی» را تحویل دهد اما دادگاه عالی این کشور اعلام کرد که او دوران محکومیت خود را با توافق طرفین دعوی گذرانده است و در نهایت «سامانتا گیمر» شاکی این پرونده خواستار پایان دادن به این پرونده شد.

آکادمی اسکار نیز چند سال پیش اعلام کرد که «رومن پولانسکی» را از عضویت در این نهاد سینمایی اخراج کرده و این تصمیم در راستای ترویج استانداردهای اخلاقی اتخاذ شده است که اعضاء را ملزم به رعایت ارزش‌های آکادمی و احترام به کرامت انسانی می‌کند.

همانطور که ورایتی در اوایل سال جاری گزارش داد، «پولانسکی» فیلم جدیدی به نام «کاخ» دارد که در انتظار اکران است. این کارگردان با فیلم «یک افسر و یک جاسوس» جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۹ را از آن خود کرد اما فیلم «کاخ» به دلیل محکومیت او به تجاوز در سال ۱۹۷۷ توجه مطبوعات را به خود جلب کرد و اکثریت صنعت فیلم فرانسه را متوجه کارگردان کرد و هیچ سرمایه‌دار، تهیه‌کننده یا پخش‌کننده فرانسوی این فیلم را نپذیرفت.

این پروژه توسط سینمای RAI ایتالیا حمایت می‌شود و علی‌رغم اینکه خبرهایی درباره حضورش در فهرست فیلم‌های کن ۲۰۲۳ مطرح شده بود، ساخته جدید پولانسکی در نهایت به کن راه نیافت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا