تلویزیونسبک زندگیسینما

حرف های محمود پاک نیت در روز تولدش؛ تولدت مبارک ارباب!

محمود پاک نیت، بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون امروز، ۱۰ دی ماه ۷۰ ساله می شود. او این شب ها سریال «گیلدخت» را روی آنتن دارد و با ایفای نقش «تقی خان» بار دیگر یادآور کاراکتر «ارباب» در سریال نوستالژیک «پس از باران» در دهه ۸۰ است.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا؛ پاک نیت «گیلدخت» را یک کار تمیز، باارزش و پرزحمت می داند.
این بازیگر در سالروز تولدش تنها آرزویش برای جوانان است. او می گوید: فقط دعا می کنم آینده روشن و خوبی در انتظار جوانان باشد و بتوانند برای زندگی شان خوب تصمیم بگیرند.

محمود پاک نیت در گفت و گویی با ایسنا که به بهانه سالروز تولدش انجام گرفت، از آرزوهایش در ۷۰ سالگی، علاقه به رفتن مقابل سریال های تاریخی، کارهای جدید و آماده پخش برای تلویزیون و همچنین حضور در سریال در حال پخش «گیلدخت» گفت.

وقتی در ابتدا از او می پرسیم آقای پاک نیت عزیز چه می کنید؟ می گوید: شکر خدا را می کنم و دعا برای باران … .

در ادامه وقتی تولدش را تبریک می گوییم و می پرسیم امروز ۷۰ ساله شدید؟ با خنده ای کوتاه می گوید: بله ۷۰ سالم شد. ممنون از لطف و محبت شما که به یادم هستید. در سن و سال من همه آرزوها برای جوانان است که سرانجام پیدا کنند، زندگی و آینده خوبی داشته باشند و بتوانند تصمیم خوبی برای زندگی شان بگیرند.

تاریخ را در قالب نمایش و تصویر برای جوانان روایت کنیم

بازیگر سریال های «شب دهم»، «پس از باران»، «یوسف پیامبر(ع)»، «در چشم باد»، «پدر سالار» و «شهرزاد» که این روزها سریال «گیلدخت» را روی آنتن شبکه یک دارد، ارزیابی اش از این مجموعه تلویزیونی را اینگونه بیان می کند: به نظرم گیلدخت کار خوبی است. درواقع ورقی از تاریخ در مقطعی از ایران است. متاسفانه مردم و جوانان ما از گذشته خودشان خیلی خبر ندارند و تاریخ را نمی خوانند؛ پس چه بهتر که تاریخ به صورت تصویر در بیاید و نشان داده شود برای آنها که فرصت ندارند تاریخ را مطالعه کنند تا کمی از تاریخ و گذشته مملکت خودشان باخبر شوند.

افرادی که برای مردم کار کردند همیشه ماندگارند

بازیگر نقش تقی خان در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید در شرایط فعلی، پخش سریال های تاریخی مثل «گیلدخت» برای مخاطبان جذابیت داشته باشد؟ اظهار می کند: هر کسی که به دانستن درباره گذشته مملکت و اجدادش علاقه داشته باشد و بخواهد بداند که واقعا چه اتفاقاتی افتاده است، دوست دارد تاریخ را مطالعه کند. از طرفی چون اغلب ما به خواندن روی نمی آوریم، اعتقادم بر این است اگر تاریخ به صورت قصه،‌ فیلم و یا تئاتر و نمایش دربیاید و به جوانان نشان داده شود، تاثیرگذار است چراکه تاریخ واقعا مثل درس است. خوشا به سعادت فردی که از تجربه گذشتگان استفاده کند و وای به حال کسی که بخواهد تازه تجربیات گذشته دیگران را تجربه کند.

او ادامه می دهد: وقتی من ۷۰ سال از زندگی ام را برای فرزندم می گویم و از تجربیاتم برایش می‌گویم، می تواند تا ۷۰ سال گذشته را مرور کند و نیازی نیست که از اول شروع کند و ببیند باید چه کار کند تا موفق شود و زندگی سالمی داشته باشد. تاریخ هم همین است. درس و ورقی از زمان های گذشته و اجدادمان و پدرانمان که چطور زندگی کرده‌اند، مانده‌اند و چطور رفته اند. کسانی که برای مردم کار کردند همیشه در ذهن ها ماندگارند و کسانی هم که کاری نکرده اند طبیعتا از ذهن مردم بیرون می روند و شسته می شوند.

شباهت تقی خان با ارباب «پس از باران»

پاک نیت سپس به شخصیت تقی خان و شباهت هایش به ارباب سریال «پس از باران» اشاره می کند و چنین می گوید: تقی خان هم یک خانی است که در دربار قاجار زندگی و کار کرده و زمانی سرمایه‌های قاجار زیر دست همین شخصیت بوده اما چیزهایی در دربار می بیند که خودش را از آنجا رها می کند، جدا می شود و به شهری می رود که پدرش آنجا زندگی می کرده است. اتفاقات زیادی در این سریال می‌افتد که پر از فراز و نشیب است. درواقع همه اتفاقات در خانه تقی‌خان می‌افتد و او زندانی می‌شود و شکنجه می‌شود و درگیری‌هایی ایجاد می‌شود که به خودش و خانواده‌اش آسیب وارد می شود. من در سریال «گیلدخت» خیلی نقشی ندارم اما در کل حضورم تا پایان کار است.

«گیلدخت» را با عشق ساختیم و نه برای پول

وی درباره تجربه همکاری با مجید اسماعیلی، در مقام کارگردان «گلیدخت» بیان می کند: آقای اسماعیلی اولین سریالش را ساخت اما فیلم های کوتاه و سینمایی زیادی داشته است و در جشنواره های زیادی جایزه گرفته، چندین جایزه بین المللی هم کسب کرده است. ایشان جوانی بسیار پرانرژی، پرتوان، دوست داشتنی و عاشق کار است. اولین بار بود با ایشان آشنا شدم و به نظرم جوانی متعهد به کار است. من چنین اخلاقی ندارم سر کارم پشت مانیتور بروم و کارم را ببینم چون از این کار خوشم نمی آید و می گویم اگر اعتمادی هست پس باید باشد. برخی عزیزان دوست دارند سر هر پلان کارشان را ببینند و اشکالاتشان را برطرف کنند ولی اعتقاد من بر این است کسی که پشت مانیتور به عنوان کارگردان نشسته باید او اعتماد کرد. اگر چیزی هم بد است او باید بگوید چون همه در خدمت او هستند، با او کار می کنند و به او اعتماد کرده‌اند. در سریال «گیلدخت» هم که مونتاژها تمام شد و اکنون این سریال را در حال پخش می بینم من هم مثل همه آدم های دیگر از کار واقعا لذت می برم و چون خودم در کار بودم می دانم چقدر پشت کار انرژی بوده و چقدر آدم ها با عشق کار کرده اند و نه برای پول. اکثر افرادی که در این پروژه بودند با عشق تمام و انرژی و توان مضاعف کار کردند تا این سریال کار خوبی از آب در بیاید و مردم دوست داشته باشند.

در کارهای تاریخی موفق ترم

پاک نیت که در دو سریال تاریخی «جشن سربرون» و «سنجرخان» هم ایفای نقش کرده است، در پاسخ به اینکه آیا خودتان هم بیشتر به کارهای‌ ‌تاریخی علاقه دارید؟ می‌گوید: بله؛ خودم کارهای تاریخی را بسیار دوست دارم و فکر می کنم در این ژانر موفق ترم. در «جشن سربرون» باز هم نقش یک خان را بازی کرده ام اما خان منفی که آن هم به نظرم کار بسیار جذاب و زیبایی است که به کارگردانی آقای مجتبی راعی ساخته شده و بسیار کار پر انرژی و پر از گره و تعلیق است که تماشاگر اگر پایش بنشیند قطعاً دلش نمی خواهد پایان کار را بزند. این سریال مونتاژش تمام شده است و فکر می کنم آماده است. «سنجرخان» هم فعلا اطلاعی از زمان پخشش ندارم و فقط می دانم در حال مونتاژ است ولی چون هر دو متعلق به یک شبکه هستند، مطمئنم که با هم در فاصله کوتاهی پخش نخواهند شد؛ ضمن اینکه پخش سریال «گیلدخت» هم تا پایان فروردین ماه ادامه دارد. احتمالاً «جشن سربرون» در سال جدید به روی آنتن برود.

۴ کار در اوج کرونا

این بازیگر سپس به دشواری های کاری در ایام کرونا اشاره می کند و می گوید: جشن سربرون و گیلدخت را همزمان با هم کار کردم و هر دو در اوج کرونا بودند. یک سال در جشن سربرون بودم و روزهایی که فیلمبرداری نداشتیم به پروژه گیلدخت می‌رفتم. من چهار کار انجام دادم که همه در اوج کرونا بودند. آخرین کارم هم سریال «تب و تاب»، قرار بود ماه رمضان سال گذشته به روی آنتن برود اما پخش نشد و احتمالا امسال پخش شود. آن هم یک کار روز و درام خانوادگی خوبی است.

اگر سریالی صداقت داشته باشد مردم تماشا می کنند

او سپس درباره اینکه چه پیشنهادی برای بالا رفتن مخاطبان تلویزیون در این روزها دارد؟ خاطرنشان می‌کند: من فکر می‌کنم اگر کار خوب باشد به هر حال بیننده خودش را پیدا می‌کند و مردم حتماً می بینند. اگر در کاری صداقت باشد مطمئناً مردم خواهند دید ولی اگر کار بد باشد منِ بازیگر نمی بینم، هیچکس هم نمی بیند. همیشه گفته‌ام در کارها عجله نباشد تا زودتر ضبط و پخش شوند. به عنوان مثال برای ایام ماه مبارک رمضان یا عید نوروز دو ماه مانده به فکر می افتیم و این غلط ترین کار است. کارها باید با یک متن خوب شروع شوند، به موقع نوشته و تولید شوند نه اینکه نویسنده شب بنویسد و صبح تحویل تلویزیون بدهد! قطعاً این کار خوب نخواهد شد چون کارگردان عملاً فرصت نخواهد کرد فکر کند و عوامل هم نمی توانند تمرکز داشته باشند و در نهایت کاری می شود که مردم نخواهند دید اما کاری که از لحاظ متن، کارگردانی، انتخاب شخصیت ها و حتی طراحی های صحنه و دکور روی آن فکر شود، به درد بخور است و مردم حتما دنبال خواهند کرد.

۳ سریال آماده پخش دارم

پاک نیت درباره کارهای جدیدش هم می گوید: فعلا کار جدید دیگری ندارم. چندین کار خواندم اما دوست نداشتم و قبول نکردم. سه سریال آماده پخش دارم. جشن سربرون، سنجرخان و تب و تاب که امیدوارم مردم دوستشان داشته باشند.

محمود پاک نیت صحبتش با خبرنگار ایسنا را اینگونه پایان می‌دهد: ممنون از اینکه به یاد ما بودید. تولدم را تبریک گفتید. امیدوارم در کنار همکارانتان موفق، موید و پیروز باشید و بتوانید صادقانه کار کنید، اطلاع رسانی کنید و با مردم خوب ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا