اقتصاد هنرجهانسینمافناوریکسب و کار

۲۰۲۲؛ سالی بد برای سینماهای جهان

سینماهای جهان در سال ۲۰۲۲، عملکرد چندان چشم‌گیری نداشتند تا چشم‌ها به سال جدید و انبوه آثار مهمی باشد که قرار است در ۲۰۲۳ نمایش داده شود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از خبرنگار سینمایی ایرنا؛ با هر متر و معیاری که به سینمای جهان در سال ۲۰۲۲ نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که نمی‌توان از صفات مبالغه‌آمیز و حتی خوشایند برای آن استفاده کرد. ۲۰۲۲ سالی بود که کمپانی‌های بزرگ، امیدواری بسیاری نسبت به نابودی کرونا داشتند تا روند تولید و شدت استقبال مخاطبان، به‌مانند سال‌های پیش از این اپیدمی بازگردد اما در سالی که بیشترین تصورها از فروکش کردن این ویروس بود، برخی از محدودیت‌ها در چین، آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله فرانسه، تاثیر بسیاری بر روی گیشه جهانی داشت و سبب شد تا بسیاری از کمپانی‌ها، تاریخ رونمایی از برخی آثار خود را به سال ۲۰۲۳ تغییر دهند.

به این دلیل، ۲۰۲۲، برخلاف تصورها، سال خوشایندی برای سینمادوستان نبود. حتی تاپ‌گان، بتمن، پلنگ سیاه و آواتار که شاخص‌ترین آثار نمایش‌داده‌شده در این سال بودند نیز نتوانستند علی‌رغم استقبال خوبی که از آنها به عمل آمد، به گیشه‌ای کهکشانی دست یابند. در این سال، هالیوود به‌مانند سال‌های گذشته به نعمت بلاک‌باسترها سرپا ماند و نتوانست از رهگذار سینمای وحشت و اکشن، اتفاقی را رقم زند. در ۲۰۲۲، معدود آثاری در حوزه وحشت و اکشن توانستند در اکران، با استقبال قابل‌توجه مواجه شوند و به همین دلیل، گیشه جهانی، نتوانست در این ۲ گونه، جریان‌سازی مطلوبی در برابر بلاک‌باسترها داشته باشد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که سینمای ۲۰۲۱، به‌واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا، تاریخ رونمایی از بسیاری تولیدات خود را به سال ۲۰۲۲ حواله داد اما نابسامانی گیشه جهانی در این سال سبب شد تا برخی از این آثار نیز در ۲۰۲۲ نمایش داده نشده و به سال جاری موکول شوند. به همین دلیل، ۲۰۲۳، سالی است که فیلم‌های مهم بسیاری قرار است به نمایش گذاشته شوند. طبق بررسی‌های خبرنگار ایرنا، در ۲۰۲۳، دست‌کم ۴۰ فیلم مهم به روی پرده می‌روند که از توانایی بالایی در جهت جذب بالای مخاطب در سطح بین‌الملل برخوردار هستند.

ازجمله این آثار می‌توان به فیلم‌هایی چون باربی، اوپنهامیر، جن‌گیر، مرد مورچه‌ای و زنبور: کوانتانمانیا، ناپلئون، ماموریت غیرممکن، اکوالایزر۳، قاتلان ماه کامل، کرید ۳، تلماسه، جیغ ۶، جان ویک ۴، سریع ایکس، فلش، اسپایدر من: در عرض اسپایدر ورس، یک‌بارمصرف‌ها ۴، ایندیانا جونیز و بازی سرنوشت، آکوامن و پادشاهی گمشده و… اشاره کرد. همین فهرست کوتاه از آثار مهمی که قرار است امسال به روی پرده برود، نشان می‌دهد که ۲۰۲۳ تا چه اندازه مهم‌تر و پررونق‌تر از ۲۰۲۲ است. ضمن اینکه در سال جاری، با تعدد تولیدات در گونه‌های مختلف مواجه هستیم و آثار بسیاری، این قابلیت را دارند تا در کنار نام بزرگ خود، به غافلگیری بزرگی در گیشه‌های هفتگی برسند.

بنابراین اتفاق‌های سینمایی خوبی برای ۲۰۲۳ در راه است. هرچند که اخبار ناامیدکننده مبنی بر شیوع دوباره ویروس کرونا نیز نتوانسته از اشتیاق عشاق سینما برای تماشای آثار مهمی که در ۲۰۲۳ تجمیع شده‌اند، کم کند. امسال به‌واسطه نام‌های بزرگ، با هر شرایطی، بهتر و پررونق‌تر از سال بد ۲۰۲۲ خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا