اقتصاد هنرسینما

۱۵ شهرستان خراسان رضوی فاقد سالن سینماست

رئیس سازمان سینمایی با شهردار، اعضای شورای اسلامی و جمعی از مسئولین و هنرمندان شهرستان تربت حیدریه دیدار کرد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری؛ محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور، در سفر به استان خراسان رضوی ، از شهرستان تربت حیدریه بازدید و در نشستی با شهردار، اعضای شورای اسلامی و جمعی از مسئولین و هنرمندان این شهرستان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه گفتگو کرد.

خزاعی ضمن اشاره به کمبود سالن سینما در شهرستان‌های این استان گفت: در حال حاضر ۶۰۰ سالن سینمای فعال در کشور وجود دارد که نسبت به این تعداد، در مقایسه با کشورهای منطقه و دنیا عقب هستیم. این در حالی است که ۲۲۵شهر با جمعیت بالای ۵۰هزارنفری فاقد سالن سینما هستند

وی افزود: به منظور جبران کمبود سالن سینما، با همت دولت سیزدهم تا پایان سال‌جاری ۲۰۰سالن در کشور فعال خواهد شد و ۳۵ سالن آن به‌ استان خراسان رضوی اختصاص دارد.

رئیس سازمان سینمای کشور ادامه داد: ورود بخش خصوصی تنها راه حل احداث سالن سینما در تربت‌ حیدریه است و از سرمایه‌گذاران این بخش حمایت خواهیم کرد.

خزاعی خاطرنشان کرد: : ابتکار آقای ابراهیمی خیر و واقف شهرستان تربت حیدریه در وقف و اهدای زمین برای احداث دفتر انجمن سینمای جوانان ایران قابل ستایش و قدردانی است.

وی ادامه دادسینمای ایران به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ساختارهای آموزشی و پرورشی کشور نیاز به حمایت و همگرایی ملی دارد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: با توجه به سرعت توسعه سالن‌سازی در کشورهای منطقه و جهان معتقدیم در کنار اهتمام به تولید محتوای غنی، به نهضت سینماسازی با مشارکت بخش‌های خصوصی نیاز داریم.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به ضرورت ارتقای جایگاه سینما در میان نهادهای اجتماعی افزود: باید به سمت جریان سینمایی پایدار و هدفمندی برویم که طیف‌های مختلف اجتماعی به کارکردهای آن به‌ مثابه یک مدرسه و دانشگاه باور داشته باشند در آن صورت بخشی از کمبودها و عقب‌ماندگی‌ها در حوزه زیرساخت، از طریق مشارکت بخش‌های خصوصی ‌‌حتی خیرین تامین می‌شود.

 وی ادامه داد: با کمک خیرین می‌توانیم نهضت سینماسازی را با هدف توسعه زیرساخت علمی و آموزش و پرورش نیروی انسانی کارآمد در زمینه‌ سینما به عنوان وجه اصلی توسعه پایدار، ایجاد کنیم.

وی ضمن ارائه آماری از تعداد شهرستان‌های بدون سینمای کشور عنوان کرد: برای تجهیز، راه اندازی و تکمیل امکانات هر سالن یک و نیم میلیارد تومان هزینه لازم است. این در حالی است که به منظور ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در احداث سینماها نیز باید شرایط و فضای ورود از جمله تسهیل‌گری در قوانین و مقررات، زمینه ایجاد فضای تجاری در کنار فضاهای فرهنگی هنری را فراهم کنیم .

خزاعی همچنین با تاکید بر لزوم راه‌اندازی و تجهیز یک سالن سینما برای بهره‌برداری اهالی این شهرستان از فیلم‌های در حال اکران تا زمان ساخت سینمای جدید گفت: رعایت استانداردها و قوانین و مقررات، برای حفظ امنیت هنردوستان در سالن های سینما است و تا ساخت سالن سینمایی جدید می‌توان از ظرفیت سینمای سیار استفاده کرد‌.

وی افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده ایام عید نوروز امسال، مردم تربت حیدریه در مکانی مناسب از اکران فیلم‌های نوروزی استفاده کنند.

در ادامه این نشست هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینما شهر گفت: در صورتی که مسئولین شهرستان تربت حیدریه ساختمانی یا فضایی را که قابلیت تغییر کاربری دارد شناسایی و معرفی نمایند، این موسسه آمادگی خود را برای نصب تجهیزات سینمایی تا فروردین ۱۴۰۲ اعلام می‌کند.

یادآور می‌شود محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی ،مجلس و استان های سازمان سینمایی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست ، هاشم میرزاخانی مدیرعامل سینماشهر و مهدی آذرپندار مدیر سینمای جوان، رئیس سازمان سینمایی را همراهی می‌کنند.

لینک کوتاه: https://didehbanhonar.ir/?p=1262

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا