دسته‌بندی نشده

گفت‌وگوی «جام‌جم»با کمال تبریزی پیرامون سریال سرزمین کهن

روایت قصه‌های تاریخ معاصر همیشه برای مخاطبان جذابیت زیادی دارد، چراکه این سال‌ها فاصله دوری نیست، برای بینندگان میانسال تداعی‌کننده خاطرات است و نسل جوان هم با این برهه از تاریخ بیشتر آشنا می‌شوند. بنابراین این بخش از تاریخ همیشه مورد توجه مخاطبان قرار دارد. البته کار سازندگان آثار نمایشی که تاریخ معاصر را دستمایه ساخت سریال قرار داده‌اند، بسیار سخت است؛ چراکه آنها باید نهایت وسواس را در ساخت و ساز داشته باشند و کوچک‌ترین خطا، موجب آسیب به کار می‌شود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از جام جم آنلاین؛ بنابراین ساخت چنین آثاری با دشواری‌هایی همراه است. سریال تلویزیونی سرزمین کهن هم از این دست آثار حساب می‌شود که روایتگر بخشی از تاریخ معاصر است و کمال تبریزی که کارگردانی این سریال را به عهده داشته، سال‌ها درگیر ساخت این پروژه بود. اکنون پخش اختصاصی و آنلاین «سرزمین مادری» از چند روز گذشته از تلوبیون آغاز شده است و قرار است روزهای چهارشنبه دو قسمت از سریال روانه آنتن شود. به همین بهانه با مدیرعامل تلوبیون صحبت کردیم و همچنین مروری بر سریال داشتیم.

فرصت سرزمین مادری در تلوبیون

کمال تبریزی، کارگردان سریال سرزمین کهن در پاسخ به این سوال که پخش سریال سرزمین مادری را از پلتفرم تلوبیون چطور ارزیابی می‌کنید به جام‌جم می‌گوید: به نظرم پخش سریال‌ها از پلتفرم‌های آنلاین تبدیل به یک امرمتداول شده و مخاطبان به دیدن سریال‌ها از این طریق تقریبا عادت کردند اما دو آسیب مهم و اساسی در این روش وجود دارد: اول این که ما در ثبت کپی‌رایت جهانی دچار مشکل جدی هستیم و به محض پخش آنلاین هر برنامه‌ای بلافاصله شاهد پخش مجدد آن در شبکه‌های ماهواره‌ای هستیم و دوم این که تعداد مخاطبان در پلتفرم‌های آنلاین بسیار محدود و غیرقابل مقایسه با پخش سراسری تلویزیون در نقاط مختلف کشور است. وی ادامه می‌دهد: بنابراین امیدوارم که سریال سرزمین مادری در ادامه راه پخش آنلاین امکان پخش قسمت‌ها را از شبکه تلویزیونی هم داشته باشد تا امکان دیده‌شدن برای بینندگان بیشتری فراهم شود.

تعدد بازیگران و فیلمنامه بسیار قوی

احمد خورشیدی، مدیرعامل تلوبیون در پاسخ به این سؤال جام‌جم که با توجه به این‌که سریال سرزمین مادری جزو آثار شاخص رسانه‌ملی است، پیش‌بینی شما برای اقبال مخاطبان از این سریال چطور است؟ به جام‌جم می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید، تعدد بازیگران چهره و مطرح، فیلمنامه بسیار قوی کار و کارگردانی خوب آقای کمال تبریزی در سریال سرزمین مادری، این نوید را می‌دهد که این سریال جزو پرمخاطب‌ترین‌ها و شاید پرمخاطب‌ترین سریال عرضه‌شده در پلتفرم‌ها باشد. ما پیش‌بینی می‌کنیم که سرزمین مادری بیش از آنچه تا امروز در حوزه پلتفرم‌ها بیننده داشتیم، بتواند مخاطب جذب کند و در پلتفرم تلوبیون بیننده داشته باشد.
وی ادامه می‌دهد: همان‌طور که مستحضر هستید، پربازدیدترین و پرمخاطب‌ترین اکران‌ آنلاین فیلم‌های سینمایی در تلوبیون اتفاق افتاده است و هم فیلم‌سینمایی منصور که زمستان۱۴۰۰ اکران شد و هم فیلم سینمایی درخت گردو که نوروز ۱۴۰۱ به صورت آنلاین و رایگان در تلوبیون اکران شدند، مخاطب میلیونی داشتند. پیش‌بینی می‌کنیم بر اساس تجربه، سریال سرزمین مادری هم با مخاطب میلیونی در تلوبیون مواجه بشود. تمهیداتی که برای ارائه و عرضه این سریال داشتیم، این هست که تا دو میلیون کاربر همزمان بتوانند این سریال را به صورت آنلاین بر روی پلتفرم تلوبیون مشاهده کنند و اگر تا این تعداد مخاطب به صورت همزمان به تلوبیون مراجعه کنند، مشکلی برای سرویس‌دهی نخواهیم داشت. اگر احیانا تقاضا بیش از این عدد باشد و اگر مخاطب و تقاضا وجود داشت؛ حتما تمهیدات ویژه خواهیم اندیشید.
خورشیدی درباره این‌که چطور شد تصمیم گرفتید برای دومین کار نمایش اختصاصی این مجموعه را پخش کنید، بیان می‌کند: این کار همان‌طور که عرض کردم، دومین کار نمایشی تلوبیون نیست و ما چندین فیلم‌ سینمایی و سریال به صورت اختصاصی در تلوبیون داشتیم که نمایش داده شد. سریال‌‎ها البته مهم‌تر است و سریال سرزمین مادری به نظرم مهم‌ترین مجموعه در این نمایش‌های آنلاین در تلوبیون باشد. تصور ما این است که پخش آنلاین سرزمین کهن از تلوبیون معادلات فضای پلتفرم‌ها را تغییر خواهد داد.

روایت زندگی «رهی»

کمال تبریزی جزو کارگردانان فعال در تلویزیون و سینماست که تا امروز آثار مختلفی را ساخته است. کافی است به حافظه آرشیوی‌مان مراجعه کنیم تا به یاد مجموعه تلویزیونی «دوران سرکشی» بیفتیم که سال۱۳۸۰ از تلویزیون پخش شد. او با ساخت این مجموعه که به‌نوعی تابوشکنی کرده بود، توانست نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند، زیرا این سریال روایتگر زندگی یک دختر فراری به نام روناک بود که بعد از فرار با اتفاقات زیادی در جامعه روبه‌رو شد. این مجموعه تلویزیونی با اقبال گسترده مخاطبان رو‌به‌رو و باعث شد بینندگان نگاه ویژه‌ای به کارهای تبریزی داشته باشند. تبریزی اواسط دهه ۸۰ هم سریال «شهریار» را با محوریت زندگی‌نامه این شاعر برای شبکه دو ساخت که با تهیه این مجموعه مخاطبان با زندگی شهریار آشنا شدند که در طول زندگی با چه ماجراهایی دست‌به‌گریبان بود. این کارگردان بعد از ساخت این اثر هم سراغ ساخت مجموعه «سرزمین کهن» یا سرزمین مادری رفت که این مجموعه قرار است روزهای چهارشنبه از تلوبیون روانه آنتن شود. سرزمین مادری با نام اولیه سرزمین کهن به شکلی متفاوت به بررسی وقایع سیاسی ایران از سال ۱۳۲۰ خورشیدی تا پیروزی انقلاب اسلامی در بستر زندگی پسری نوجوان است و می‌توان گفت که از پربازیگرترین سریال‌های تاریخ تلویزیون محسوب می‌شود. این مجموعه به نویسندگی علیرضا طالب‌زاده و تهیه‌کنندگی محمد مسعود تهیه شده است.
در فصل اول سریال، کودکی رهی که شخصیت اصلی سرزمین کهن است به تصویر کشیده می‌شود که نقش او را علی شادمان (بازیگر کودک فیلم میم مثل مادر و بازیگر اصلی سریال یاغی) بازی می‌کند. رهی بعد از بمباران دهکده محل سکونت‌شان توسط نیروهای متفقین، از زیر آوار بیرون کشیده می‌شود. رهی پس از چند روز مراقبت توسط مادرش راهی تهران می‌شود. سال‌ها بعد او در یک خانواده توده‌ای بزرگ می‌شود، اما براثر به‌وقوع‌پیوستن ماجراهایی او به یک خانواده درباری سپرده می‌شود. در این خانواده است که او رفته‌رفته به هویت خود پی می‌برد. همین باعث می‌شود به یک خانواده دیگر که مذهبی هستند سپرده شود  اما این پایان ماجراهای او و اطرافیانش نیست.

پربازیگرترین سریال

مسلما مخاطبان علاقه‌مند هستند تا بدانند در این سریال کدام‌یک از هنرمندان به ایفای نقش می‌پردازند. باید گفت که کمال تبریزی برای ساخت این سریال تلویزیونی سراغ هنرمندان بسیاری رفت. بنابراین مخاطبان با تماشای این سریال شاهد هنرمندان پیشکسوت، میانسال، جوان و … هستند. حتی برخی از هنرمندان که در این سریال به ایفای نقش پرداختند حالا دیگر در میان ما نیستند که دراین‌باره می‌توان به زنده‌یاد پرویز پورحسینی، محمود بنفشه‌خواه و حسین محب‌اهری اشاره کرد.پخش سریال سرزمین مادری از تلوبیون می‌تواند یادآور این هنرمندان باشد که روزگاری در میان ما بودند. هنرمندانی که کارهای شاخص‌شان برای همیشه در ذهن مخاطبان حک شده است. اکنون مخاطبان با تماشای سریال سرزمین کهن می‌توانند آخرین قاب از این هنرمندان را ببینند. در این سریال شهاب حسینی، جواد عزتی، بابک حمیدیان، الهام حمیدی، امیر آقایی، مهدی شادمان، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، محسن تنابنده، پژمان بازغی، شبنم قلی‌خانی، ثریا قاسمی، حسین محجوب، فرهاد قائمیان، حسن پورشیرازی، هنگامه قاضیانی، جعفر دهقان، فرشته صدرعرفایی، علیرضا خمسه، میترا حجار، رضا کیانیان، هومن سیدی، سام درخشانی، سعید راد، لیلا زارع، مهران رجبی، ترلان پروانه، ارسلان قاسمی، پریوش نظریه، حسین مهری، محمود بنفشه‌خواه، کوروش سلیمانی، شهرام قائدی، امیرحسین آرمان، مرحوم حسین محب‌اهری، مهرداد ضیایی، صالح میرزاآقایی، رضا بنفشه‌خواه و ده‌ها بازیگر مطرح دیگر ایفای نقش کرده‌اند.

شهاب حسینی        در نقش رهی
شبنم قلی‌خانی        در نقش وحیده
حسن پورشیرازی   در نقش حاج مصطفی
لیلا زارع             در نقش زیور
بهرام ابراهیمی      در نقش حاج محسن
مهرداد ضیایی       در نقش اکبر
محمدرضا فروتن    در نقش حشمت
نیکی کریمی         در نقش شاپرک

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا