اقتصاد هنرسینماکسب و کار

گزارش میدانی از جشنواره ۴۱ فیلم فجر؛ روز نخست چگونه گذشت؟

چهل‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر درحالی کار خود را آغاز کرد که عملا توانست پروژه تحریم و انزوا را طی دو مرحله، شکست داده و با استقبال قابل قبولی مواجه شد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از خبرنگار فرهنگی ایرنا؛ در گام نخست، تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا فیلم‌های چندانی به این رویداد ارسال نشود. هدف از این کار آن بود تا جشنواره، از محتوا خالی شده و مدیران، مجبور به تعطیلی این رویداد شوند اما تعداد فیلم‌های ارسالی امسال، پنج فیلم بیشتر از سال گذشته بود.

در گام دوم اما تلاش شد تا سینماگران و به خصوص کسانی که فیلمی درجشنواره دارند، نسبت به تحریم این رویداد همت کنند. در این فضاسازی، تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا مردم و اهالی رسانه نیز توجهی به جشنواره نداشته باشند اما روز نخست جشنواره نشان داد که این تیر کاسبان تحریم نیز به سنگ خورد و جشنواره فیلم فجر در میان اقبال تقریبا خوبی از سوی مردم، اهالی رسانه و سینماگران، کار خود را آغاز کرد.

اتفاقی که در روز نخست‌جشنواره افتاد، استقبال برای تماشای ۲ فیلم این روز بود. حضور علاقه مندان در سالن نشست خبری نیز به سوژه بسیار خوبی برای عکاسان تبدیل شد تا جایی که بیشترین تصاویر مخابره‌ شده از روز نخست جشنواره چهل‌ و یکم، مربوط به نشست‌های پرسش و پاسخی بود که نه‌ تنها هیچ صندلی خالی نداشت بلکه کریدورهای منتهی به این سالن نیز با حضور جمعیت مواجه شده بود.

این میزان جمعیت از آن جهت مهم تلقی می‌شود که عموما استقبال خوبی از روز نخست جشنواره به عمل نمی‌آید. این اتفاق حتی از زبان چند مقام و هنرمند نیز رسانه‌‍ای شد که روز نخست جشنواره امسال، از روز نخست جشنواره سالیان اخیر، باشکوه‌تر بود. نکته دوم هم به این موضوع برمی‌گردد که برای امسال، مراسم فوتوکال به شیوه سالیان گذشته برگزار نمی‌شود. در دوره‌های گذشته، برای مراسم عکس، جمعیت بسیاری جمع می‌شد اما اینکه امسال این میزان جمعیت و حتی بیشتر، صرفا برای تماشای فیلم و شرکت در نشست رسانه‌ای حاضر شده‌اند، نشان از یک استقبال حقیقی از جشنواره دارد.

در روز نخست، گعده‌های دوستانه بسیاری در فضاهای مختلف پردیس ملت برگزار شد و سینمادوستان، پس از مدت‌ها، دیدار تازه کرده و به بحث راجع مسائل روز سینمایی کشور پرداختند.

در برج میلاد نیز فضا، با حضور جمعیت مواجه بود. با آنکه خانه جشنواره، امسال پذیرای مهمانان خارجی و هنرمندان است اما استقبال خوبی از ۲ فیلم نمایش داده‌ شده در این روز به عمل آمد. در یک فضای فراخ از طبقه همکف، میزی مزین به پرچم کشورهای حاضر در جشنواره امسال تدارک دیده شده است که تقریبا نظر هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند.

فضای داخلی برج میلاد، کاملا خود را برای برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره آماده کرده است. پوسترها، پرچم‌ها و نمادهای بین‌‍المللی با سلیقه خوبی طراحی و آذین‌بندی شده‌اند. در روز نخست، مخاطبان خارجی اندکی در برج میلاد حضور یافتند که این جمعیت برای روزهای آینده، بیشتر خواهند شد.

انتظار می‌رود با توجه به تعطیلی روز شنبه، فرآیند استقبال از جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت و برج میلاد و البته سینماهای مردمی، به بالاترین میزان خود برسد و یک رکورد خوب در ادوار اخیر جشنواره رقم بخورد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا