اقتصاد هنر

پیش بینی ۲۹ میلیارد دلاری برای گیشه سینمای جهان

گیشه سینمای جهان در سال ۲۰۲۳ به ۲۹ میلیارد دلار خواهد رسید، اما همچنان بسیار پایین تر از سطح قبل از همه گیری کرونا باقی می ماند.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا؛ گیشه جهانی سینما به روند صعودی آهسته اما پیوسته خود پس از همه گیری کووید-۱۹ ادامه می دهد و امسال نیز رشد ۲۱ درصدی را به ثبت رسانده اما همچنان با آمارهای قبل از همه گیری کرونا فاصله دارد.

با نزدیک به پایان سال میلادی، کمپانی تحلیل گیشه  «Gower Street» پیش‌بینی می‌کند که درآمد سینما در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ به ۲۵.۸ میلیارد دلار برسد که ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته جهش داشت که این امر به لطف موفقیت فیلم‌هایی چون «تاپ گان: ماوریک» و  «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» حاصل شده است.

برای سال ۲۰۲۳ نیز این کمپانی فعال در عرصه تحلیل گیشه یک افزایش دو رقمی دیگر را پیش‌بینی می‌کند و انتظار دارد مجموع باکس آفیس جهانی به حدود ۲۹ میلیارد دلار یا ۱۲ درصد بیشتر از امسال برسد.

این نتایج هنوز بسیار پایین‌تر از سطوح بالایی هستند که قبل از همه‌گیری کرونا کسب شده بود و پیش از آن که سینماها را در سراسر جهان تعطیل شود. در آخرین سال پیش از همه‌گیری یعنی۲۰۱۹، باکس آفیس جهانی به رکورد ۴۲.۳ میلیارد دلار رسید و با آمار فعلی، گیشه سینما جهان در سال ۲۰۲۳ هنوز ۲۷ درصد کمتر از میانگین سه سال گذشته قبل از همه‌گیری (۲۰۱۹-۲۰۱۷) است.

روند بهبودی گیشه سینمای چین که با سیاست‌های سختگیرانه‌اش برای مقابله با کرونا همراه است  به این معنی است که سینماها برای مدت طولانی‌تری در دومین بازار بزرگ جهان بسته می‌مانند و گیشه روسیه نیز بواسطه جنگ در اوکراین همچنان روند رشد کندی خواهد داشت. باکس آفیس چین امسال نزدیک به ۳ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش پیدا می‌کند و ترکیب تحریم روسیه و نوسانات نرخ ارز به معنای کاهش بیشتر یک میلیارد دلار در گیشه جهانی خواهد بود.

انتشار قسمت دوم فیلم «آواتار» ساخته «جیمز کامرون» در سرتاسر جهان در این آخر هفته می‌تواند نکته مثبتی برای افزایش فروش سینماها فراهم کند. دنباله فیلم رکوردشکن  «آواتار» در سال ۲۰۰۹، عرضه بین‌المللی خود را با یک فروش قوی در چین آغاز کرد و پیش‌بینی می‌شود در هفته نخست نمایش فروش ۱۱۹ تا ۱۲۸ میلیون دلاری در چین داشته باشد.

پیش بینی می شود بازار آمریکای شمالی نیز در سال ۲۰۲۳ با جهش ۱۲ درصدی به ۸.۶ میلیارد دلار برسد در حالی که در سال جاری فروش ۷.۶۵ میلیارد دلاری را رقم زده بود و همچنان ۲۵ درصد کمتر از میانگین سه ساله قبل از همه گیری است.

بازار آسیا و اقیانوسیه، به استثنای چین و قلمروهای آمریکای لاتین، هر دو در سال ۲۰۲۲ بین ۱۱ تا ۱۲ درصد رشد داشتند که حدود ۲۰ درصد کمتر از میانگین پیش از همه‌گیری است.

بر اساس پیش بینی «Gower Street»، گیشه چین برای سال ۲۰۲۳ به ۵.۶ میلیارد دلار برسد که از ۴.۴ میلیارد دلار در سال جاری افزایش یافته است، اما هنوز از درآمد ۷.۳ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۱ بسیار کمتر است.

انتظار می‌رود منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا کندترین رشد را داشته باشد. مناطقی که در سال ۲۰۲۲ تنها ۷ درصد افزایش یافت و هنوز ۳۰ درصد کمتر از میانگین پیش از همه‌گیری هستند. در این گزارش آمده است که روسیه بزرگترین مشکل برای بهبود گیشه در اروپا خواهد بود.

این گروه پیش بینی می کند که صنعت فیلم باید حداقل تا سال ۲۰۲۴ منتظر بماند تا سطح فروش گیشه جهانی به سطح قبل از همه گیری بازگردد.

لینک کوتاه: https://didehbanhonar.ir/?p=1640

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا