تلویزیون

واکنش کمال تبریزی به ادعای علی شادمان: اجباری نبود

کمال تبریزی تمام این سال‌ها بار‌ها در مصاحبه‌های مختلف از ظلمی که به سریال «سرزمین مادری» شده صحبت به میان آورده و حالا پس از فصل اول این سریال به نکاتی درباره آن اشاره کرده است.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از فرادید؛ کمال تبریزی، کارگردان «سرزمین مادری»، استفاده علی شادمان از آمپول‌های جلوگیری از رشد برای ثابت ماندن چهره و قدش را تایید کرده و آن را یک فداکاری بزرگ از سوی این بازیگر و خانواده‌اش دانسته. با این حال گفته که هیچ اجباری از سوی تیم تولید نبوده و کاملا با رضایت آن‌ها صورت گرفته است.

کمال تبریزی تمام این سال‌ها بار‌ها در مصاحبه‌های مختلف از ظلمی که به سریال «سرزمین مادری» شده صحبت به میان آورده و حالا پس از فصل اول این سریال به نکاتی درباره آن اشاره کرده است.

کمال تبریزی درباره اینکه سریال پس از ده سال بالاخره امکان پخش پیدا کرده، توضیح داده: «طبیعتا اگر در ۱۰ سال گذشته امکان پخش داشت، اقشار مختلف اجتماعی بیننده آن بودند، درحالی‌که امروز بسیاری با تلویزیون بیگانه و حتی قهر هستند و متأسفانه شرایط هم به‌گونه‌ای نیست که مسئولان فعلی تلویزیون به فکر بازگرداندن مخاطبان و آشتی آنان با تلویزیون باشند. جالب این است که خود من خیلی سعی کردم برای توجه و دلگرمی مخاطبان ازدست‌رفته در یک برنامه گفتگو محور با بازیگران بنام سریال بحث و تحلیلی درباره نقش‌های مختلف آن داشته باشیم، اما هیچ‌کدام حاضر به شرکت در برنامه و گفت‌وگویی که بعد از سال‌ها می‌توانست برای مخاطب جذاب باشد، نشدند.»

تبریزی تاکید کرده که زمان تولید سریال، چنین هزینه‌ای منطقی به نظر می‌رسیده و حالا دیگر امکان ساخت مشابه آن وجود ندارد.

او گفته: «در زمان ساخت سریال پول ایران قدرت غیرقابل مقایسه‌ای با زمان حال داشت و بسیاری از هزینه‌های ساخت پروژه مقرون‌به‌صرفه بود و هنوز برای دقت در جزئیات و صرف زمان مناسب برای تولید آثار هنری ارزش قائل بودند. اما امروز که سرعت تولید و رسیدن سرمایه به بازار مصرف و چرخه سودآوری سرشار، بیش از هر موضوع دیگری اهمیت پیدا کرده است؛ شاید به جرئت بتوان گفت که دیگر ساخت چنین موضوعاتی با این حجم از هزینه و زمان و دقت را باید در خواب دید! مسیر بیداری در جامعه امروز سمت و سویی دیگر به خود گرفته است.»

کمال تبریزی استفاده از آمپول ضد رشد برای علی شادمان را تایید کرد.

چند وقت پیش علی شادمان در صفحه اینستاگرامش اعلام کرده بود که برای بازی در «سرزمین کهن» از آمپول‌های جلوگیری از رشد استفاده می‌کرده و همین مسئله مشکلات زیادی برایش به وجود آورده که هنوز هم ادامه دارد.

تبریزی این مسئله را تایید کرده و گفته: «متأسفانه این امر واقعیت دارد. اما حقیقت این است که اجباری در این مورد از طرف گروه سازنده به علی و آقای شادمان، پدر علی، تحمیل نشد و با رضایت کامل اتفاق افتاد. قاعدتا در چنین مواردی روش معمول این است که بازیگر دیگری جایگزین شده و ادامه صحنه‌ها با به‌کارگیری ترفندی مناسب فیلم‌برداری می‌شد. اما خاطرم هست که در بدو امر، من با این کار مخالفت کردم، ولی تیم تهیه و تولید اطلاع دادند که آقای شادمان با پزشک معتمدی مشورت کرده و تصمیم گرفته شده که این کار را تا پایان فیلم‌برداری انجام دهند. در هر صورت این اقدام از سوی علی و پدر بزرگوارش از نظر من یک فداکاری بزرگ محسوب می‌شود و همان موقع به‌نوبه خودم از این بابت از هر دوی آنان تشکر کرده و همچنان از خانواده محترم شادمان در این خصوص ممنونم.»

او درباره قدرت بازی بازیگران سریالش و اتفاق مهمی که می‌توانسته در کارنامه هریک از آن‌ها به واسطه بازی در این سریال بیفتد توضیح داده: «بازی خوب همه بازیگران و انطباق نسبتا دقیق شخصیت‌ها بر آنچه که در فیلم‌نامه تشریح شده و قابل توجه بودن تأثیرات مجموعه بازیگران بر جذابیت سریال و افزایش مخاطب، می‌توانست سازندگان سریال‌های مختلف را در سال‌های گذشته بیش از پیش متوجه توانایی‌های آنان کند.»

تبریزی تعریف کرده که ده سال پیش، زمان پخش سریال، عزت‌الله ضرغامی، رئیس وقت صداوسیما برایش شرط گذاشته که سریال درحالی قابل پخش می‌شود که در آیتم‌هایی آیتم‌هایی کوتاه به معرفی شخصیت‌های سیاسی بپردازد، اما حالا این آیتم‌ها کنار گذاشته شده.

او گفته: «امان از دست ممیز‌ها و ناظران پخش تلویزیون که در هر دوره به شکل متفاوتی جلوه می‌کنند و فرط ایرادات عجیب و غریبی که می‌گیرند هنرمندان را وادار به انجام کار‌هایی می‌کند که به عقل جن هم نمی‌رسد! متأسفانه این امر در زمان ریاست آقای ضرغامی در تلویزیون به اوج خود رسیده بود و حرف‌هایی در شورا‌های مختلف زده می‌شد که اصطلاحا مخ همه ما سوت می‌کشید و در پرتو چنین مشعشعاتی بود که نتیجه می‌گرفتند باید در میان هر قسمت، آیتم‌هایی اضافه کنیم که به قول خودشان زهر مفاهیم گرفته شود! و واقعا ما از ابراز چنین نظراتی سر درنمی‌آوردیم و شرط پخش سریال این بود که حتما این آیتم‌های احمقانه به قسمت‌های سریال اضافه شود! خوشبختانه پس از گذشت زمان و تغییر مدیران، دوباره قسمت‌های سریال به شکل اصلی و اولیه خود درآمده و خدا را شکر که بدون مسئله خاصی پخش شد.»

شهاب حسینی در فصل دوم سریال «سرزمین مادری» جوانی نقش «رهی» را بازی می‌کند.

کارگردان «سرزمین مادری» درباره اینکه تلویزیون این سریال را ابتدا در پلتفرم «تلوبیون» منتشر کرده و بعد در شبکه سه توضیح داده: «ظاهرا آغاز پخش سریال در فضای مجازی بیشتر مربوط به نگرانی مدیران تلویزیون از آغاز دوباره اعتراضات به ازسرگیری پخش سریال و آزمایشی بوده که خیال مسئولان را از این بابت راحت کرده و با اطمینان بیشتری پخش آن را از شبکه سه تلویزیون آغاز کنند.

البته در سال‌های گذشته پیشنهاد مصرانه خود من هم به تلویزیون این بود که بهتر است پخش سریال را به یکی از پلتفرم‌های رایج بسپارند که عملا این اتفاق رخ نداد و نهایتا پخش آن از پلتفرم تلوبیون آغاز شد. اما نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره کرد عدم قابلیت اپلیکیشن تلوبیون برای پخش از دستگاه‌های تلویزیون اندروید و هوشمند است که حوزه مخاطبان را به گوشی‌های همراه و نهایتا کامپیوتر‌های خانگی محدود می‌کند، درصورتی‌که سایر پلتفرم‌ها این محدودیت را ندارند و در همه موارد قابل پخش هستند.»

فصل اول «سرزمین مادری» به کارگردانی کمال تبریزی این هفته با پخش قسمت بیست‌ویکم سریال به پایان رسید و از هفته آینده شاهد فصل دوم سریال خواهیم بود.

منبع: شرق

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا