سینما

هشت حضور و یک جایزه برای فیلم «دابُر»

فیلم کوتاه «دابُر» به‌کارگردانی «سعید نجاتی» موفق به دریافت جایزه از  بیست‌و‌چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی Soria اسپانیا شد. جشنواره بین‌المللی Soria از جشنواره‌های مورد تایید «Goya Awards» یا «اسکار اسپانیایی» است.

به‌گزارش دیده بان هنر و به نقل از روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران؛  این فیلم کوتاه به‌تهیه‌کنندگی مشترک مهدیه غلامحسینی و امیر الوندی، محصول مشترک «نجات‌فیلم و پارادوکس پروداکشن ترکیه» است و پخش‌ بین‌المللی آن‌ را «درگاه فیلم ایران» برعهده دارد.

جشنواره «Soria International Short Film » رویدادی بین‌المللی است که با قدمتی بالغ بر 24 سال، تحت حمایت «آکادمی جوایز گویا» در اسپانیا برگزار می‌شود. این جشنواره بین‌المللی با هدف ترویج، خلق و تولید آثار کوتاه که وسیله‌ای برای بیان سمعی و بصری، افزایش آگاهی و شناخت هنری، ابزاری ضروری و قدرتمند برای انتقال فرهنگ به حساب می‌آیند، به فعالیت می‌پردازد.

گفتنی است «Goya Awards» یا «اسکار اسپانیایی» یکی از معتبرترین جوایز سینمایی جهان به‌شمار می‌رود که تحت نظارت «آکادمی هنرهای سینما و علوم اسپانیا» به آثاری که تاثیرگذاری لازم را از طریق هنر بر جهان داشته، اهدا می‌شود. تمامی آثار منتخب که در جشنواره‌های بین‌المللی ورودی گویا برگزیده می‌شوند شرایط حضور و رقابت برای کسب جایزه گویا را خواهند داشت.

شایان ذکر است فیلم کوتاه داستانی «دابُر» جایزه ویژه هیأت داوران از سی و ششمین جشنواره بین‌المللی «فیلم کوتاه تهران» و سیمرغ بلورین بهترین «فیلم کوتاه فجر» را نیز کسب کرده است.

از جمله موفقیت‌های فیلم کوتاه «دابُر» در عرصه بین‌المللی تا کنون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حضور در جشنواره بین‌المللی «The Jeonju International Short Film Festival» کره – 2022
  • نامزد جشنواره‌ بین‌المللی «Ark Gate Interntional Film Festival» کانادا – 2022
  • حضور در جشنواره بین‌المللی «Kayche International Film and Video Festival» مکزیک – 2022
  • حضور در جشنواره بین‌المللی «International Road Movie Festival» جمهوری چک – 2022
  • حضور در جشنواره بین‌المللی «Dalmatia Film Festival» کرواسی – 2022
  • حضور در جشنواره بین‌المللی «Earl’s Court International Film Festival» انگلستان – 2022
  • حضور در جشنواره بین‌المللی «Uvaq International Film Festival» مکزیک – 2022

سعید نجاتی،تهیه کننده، فیلم‌ساز مستقل، داور بین‌المللی جشنواره‌های سینمایی و مدرس ایرانی است که از سال 1380 فعالیت حرفه ای خود را در انجمن سینمای جوان قم آغاز کرده و تاکنون در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی و داخلی افتخارات بسیاری را کسب کرده‌ است. از دیگر آثار او می‌توان به «صراحی» و «باران آهسته می‌بارد» اشاره کرد.

بیست‌و‌چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی Soria اسپانیا 11 تا 20 نوامبر 2022 برابر با 20 تا 29 آبان‌ماه 1401 برگزار شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا