اقتصاد هنرتئاترکسب و کار

مدیر تماشاخانه ایرانشهر: خودگردان می‌شویم

مدیر تماشاخانه ایرانشهر درباره تعیین قیمت بلیت نمایش‌ها در این تماشاخانه گفت: پای رقم‌هایی که به عنوان کف و سقف برای گروه‌ها تعیین کرده‌ایم، ایستاده‌ایم. قیمت بلیت در تماشاخانه ایرانشهر بین ۱۰۰ تا ۲۲۰ هزار تومان به عنوان کف و سقف قیمت مشخص شده است.

به گزاش دیده بان هنر و به نقل از خبرنگار تئاتر ایرنا؛ نشست‌ صمیمانه خبرنگاران و مدیران تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت گرامی‌داشت روز خبرنگار برگزار شد.

در این‌ مراسم حمید نیلی، مدیر تماشاخانه‌ ایرانشهر و توحید معصومی، مدیر هنری تماشاخانه ایرانشهر حضور داشتند و ضمن قدردانی از خبرنگاران گزارشی از عملکرد یک ساله خود از مجموعه ایرانشهر ارائه دادند.

در ابتدای مراسم حمید نیلی مدیر تماشاخانه ایرانشهر ضمن تبریک روز خبرنگار بیان کرد: تیر ماه سال گذشته که من به ایرانشهر آمدم ترجیح دادم روی تعهداتی که از زمان آقای حسین مسافرآستانه وجود داشت بمانم و همان‌ها را پیگیری کردم تا امسال که توحید معصومی همکاری‌اش را با ایرانشهر آغاز کرد توانستیم برنامه‌ریزی‌هایی را برای سال بعد داشته باشیم.

نیلی با اشاره به تغییر ساختار تماشاخانه ایرانشهر در سال گذشته یادآوری کرد: سال گذشته ساختار تماشاخانه را اصلاح کردیم. این تماشاخانه پیش از این زیر مجموعه خانه هنرمندان بود و مدیریت آن با مدیر خانه هنرمندان بود اما جدا شدن از خانه هنرمندان ایران، سبب شد به استقلال مالی بیشتری دست پیدا کنیم.

تماشاخانه ایرانشهر، همانند باغ کتاب مرکز خاص می‌شود

او یادآور شد: همچنین قرار است از طرف شهرداری تهران، تماشاخانه ایرانشهر، همانند باغ کتاب، به عنوان یک مرکز خاص معرفی شود که فرایند اداری آن تا چند ماه آینده طی خواهد شد. به این معنا که ایرانشهر هم همانند باغ کتاب، ضمن برخورداری از حمایت شهرداری، خودگردان خواهد شد . یعنی درامدهای آن در خود تماشاخانه به گردش در می‌آید و استقلال اجرایی آن نیز حفظ می‌شود. بنابراین خودگردان شدن به منزله قطع کمک شهرداری نیست بلکه به این معنی است که درآمد اینجا در خود مجموعه می‌چرخد.

در بخش دیگری از مراسم توحید معصومی، معاون هنری و اجرایی تماشاخانه ایرانشهر نیز درباره چگونگی انتخاب آثار اظهار داشت: در یک سالی که در خدمت آقای نیلی و ایرانشهر بودم ۲ مولفه را مورد تاکید قرار دادند که چراغ راه ما بوده است. یکی متعهد بودن به تعهدات اجرایی که آقای «مسافرآستانه به گروه‌ها داده بود که ما هم طبق همان جدول پیش رفتیم. نکته دوم این بود که ایرانشهر مانند قبل اعتبار و کیفیت خودش را حفظ کند.

معصومی ادامه داد: در تلاش هستیم پیش از شروع اجرای نمایش‌ها، جلسات گفت‌وگویی را با کارگردان‌ها درخصوص انتخاب متن نمایشنامه و ضرورت اجرا شدن آن برگزار کنیم که با شروع اجرای نمایش، با معضل مخاطب مواجه نشویم.

۱۲ گروه نمایشی و ۴۶ هزار تماشاگر

وی همچنین با اعلام آماری از تعداد تماشاگران و میزان فروش آثار از ابتدای امسال گفت: امسال تاکنون میزبان ۱۲ گروه نمایشی بوده‌ایم که نزدیک ۴۶ هزار تماشاگر داشته‌اند و به فروشی بیش از ۶ میلیارد و سیصد میلیون تومان دست یافته‌اند. همچنین تلاش کردیم از کارگردان‌های زن تئاتر ایران هم آثاری به روی صحنه داشته باشیم. همچنین از ۲ نمایش شهرستانی هم دعوت کردیم که خود گروه به دلیل مشکلات هماهنگی و اسکان ترجیح دادند اجرایشان را به سال بعد موکول کنند.

معصومی درباره افزایش قیمت بلیت‌های نمایش عنوان کرد: کف فروش بلیت ۱۰۰ هزار تومان و سقف آن ۲۲۰ هزار تومان است و گروه‌ها می‌توانند در این بازه تعیین سطح کنند.

نمایشی توقیف نشده است

وی همچنین درباره حمایت تماشاخانه ایرانشهر از نمایش‌هایی که ممکن است دچار توقیف شوند، گفت: تا الان با نمایشی مواجه نبوده‌ایم که توقیف شود. البته در حال حاضر در طول اجرا چند بار کارها را می‌بینند ولی اگر مشکلی به لحاظ نظارتی باشد، با خود گروه تعامل می‌کنند.

نیلی در پایان درباره سهمی که سالن از گروه‌ها دریافت می‌کند، گفت: سال گذشته به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، سهم ۲۰ درصدی تماشاخانه را نگرفتیم و همین که گروه‌ها در این شرایط اجرا رفتند برای ما کافی بود. اما امسال این سهم را از گروه‌ها دریافت می‌کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا