اقتصاد هنرتئاتر

مدیرعامل خانه تئاتر خبر داد: برنامه شهاب حسینی برای آموزش هنر

مدیر عامل خانه تئاتر از همکاری شهاب حسینی با این خانه برای انجام فعالیت‌های آموزشی هنری خبر داد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا؛ مقصود نعیمی ذاکر که حدود یک سال پیش به عنوان مدیر عامل خانه تئاتر فعالیت خود را آغاز کرده است، در گفت‌وگویی مبسوط با ایسنا به تشریح فعالیت‌های گوناگون این خانه در یک سال گذشته پرداخت.

او در این گفت‌وگو خبر داد که شهاب حسینی به دعوت رضا دادویی مسوول کمیته آموزش خانه تئاتر بنای همکاری با این خانه را دارد و به زودی قرارداد این همکاری امضا خواهد شد.

نعیمی ذاکر با ابراز خشنودی از همکاری شهاب حسینی با خانه تئاتر گفت: از آغاز قبول مسوولیت در خانه تئاتر، قرارم با خودم این بود که حتی‌الامکان از نیروی انسانی خانه تئاتر برای اداره آن استفاده کنم. این تصمیم دو اثر ذاتی دارد؛ اول اینکه اهالی یک خانه خوب است که خودشان خانه‌شان را اداره کنند و دیگر اینکه موضوع اشتغال اعضای خانه تئاتر باید از خانه شروع شود تا به صحنه و دیگر رسانه‌ها منتهی شود. شهاب حسینی از تئاتر به تلویزیون و سینما رفته است و در طرحی که برای فعال کردن سالن جوانمرد ارائه کرده، رویکرد فرهنگی هنری و آموزشی‌اش، فعال کردن خانواده تئاتر است و قصد دارد هم از جنبه فرهنگی هنری و آموزشی و هم از جنبه اقتصادی به هنر تئاتر کمک کند.

او با تشریح طرح پیشنهادی شهاب حسینی ادامه داد: ایشان در طرح خود قصد دارد در هر روز سالن جوانمرد سه باکس چهارساعته اجرا داشته باشد؛ در قالب کارگاه‌های آموزشی هنری و بر همین مبنا، نسل فرهیخته و شاید تکرارنشدنی تئاتر را به نسل حاضر پیوند بزند. با این نگاه، یکی از مهم‌ترین رویکردهایش انتقال تجربه استادان به جوانان است که در قالب اجرایی مدرن که ساختار آن کارگاهی است، دنبال می‌شود. باکس صبح را برای کودکان هدف گرفته است. باکس عصر را برای نوجوانان و جوانان و باکس شب را برای بزرگسالان و در طرح‌شان برای سانس شب، اجراهای ویژه با استاندارد تئاتر معیار در نظر دارند.

نعیمی ذاکر درباره اجرایی شدن این طرح گفت: این طرح در چند جلسه در هیات مدیره موضوع گفت‌وگو و تصمیم‌گیری بود که سرانجام با اکثریت آرا مصوب شد و مراحل انعقاد قرارداد در حال طی شدن است. نگاه شهاب حسینی در این طرح به سالن جوانمرد محدود نمی‌شود و امید آن می‌رود که از رهگذر این بسترسازی، هنرمندان ارجمند تئاتر از اشتغال خوبی در عرصه رسانه‌های تصویری چه صدا و سیما و چه فضای مجازی بهره‌مند شوند.

تازه‌ترین تفاهم‌ها با صندوق اعتباری هنر درباره وام و بیمه تکمیلی

نعیمی ذاکر با بیان اینکه اخیرا تفاهم‌نامه‌های تازه‌ای با صندوق هنر منعقد شده، توضیح داد: طی جلساتی که با مدیر عامل صندوق هنر، دکتر پوراحمدی داشتم، ایشان با نگاهی مثبت به خانه تئاتر در دو سرفصل بیمه تکمیلی و وام ضروری با بهره چهار درصد، همکاری می‌کنند و مسوولیت تشخیص را به سفیر مهربانی و کمیته رفاهی خانه تئاتر واگذار کرد. مقرر شد مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان برای بیمه تکمیلی در اختیار سفیر مهربانی به مدیریت خانم تیموریان و آقای قناد مسوول کمیته رفاهی باشد تا به صورت هدفمند به اعضای خانه تئاتر تعلق بگیرد.

او افزود: همین تصمیم درباره اختصاص وام یک میلیارد تومانی با بهره چهار درصد گرفته شد و تشخیص تخصیص وام نیز بر عهده این دو کمیته است. ضمن آنکه اعلام کردند اگر مبلغ یک میلیارد تومان هزینه شد، بر اساس گزارش خانه تئاتر، سقف تسهیلات افزایش می‌یابد. از سوی دیگر تشخیص معیارهای عضوگیری کاملا به خانه تئاتر واگذار شد و کمیته‌ای در همین موضوع به صندوق هنر معرفی شد.

نعیمی ذاکر اضافه کرد: با تلاش مجید قناد تفاهم‌نامه‌ای با بیمارستان محب کوثر امضا شد. در این تفاهم‌نامه آمده است که در سطح بسیار عالی از بیماران خانه تئاتر پذیرایی خواهد شد و در حال گفت‌وگو هستیم که با قبول هزینه فرانشیز از سوی بیمارستان، چک‌آپ اعضای محترم خانه تئاتر انجام شود.

اپلیکیشنی برای فروش بلیت

نعیمی ذاکر درباره ساماندهی خانه تئاتر و بسترسازی برای تولید درآمد نیز گفت: از چند ماه پیش، طراحی سایت خانه تئاتر در حال انجام است که به‌زودی از آن رونمایی خواهد شد. یکی از مولفه‌های سایت جدید وجود اپلیکیشن برای فروش بلیت است که می‌تواند در اقتصاد خانه تئاتر و ایجاد بسترهای اقتصادی برای اعضا موثر باشد.

نعیمی ذاکر درباره استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما به منظور اشتغال اعضای خانه تئاتر گفت: پیش‌تر با پلتفرم تلویبیون مذاکراتی انجام شده بود که بستری را با عنوان وی او دی «صحنه» آماده بهره‌برداری کنند که خوشبختانه زیرساخت این وی او دی آماده و موضوع آن فقط تئاتر است که امید است با پشتیبانی مالی از سوی مراکز ذیربط یا اسپانسر بتوانیم آن را به بهره‌برداری برسانیم. از سوی دیگر با حمایت وحید جلیلی، به تازگی اداره تولید تله‌تئاتر در ساختار مرکز «سیمرغ» که وابسته به معاونت سیماست، تاسیس شده و بعضی از اعضای انجمن نمایشنامه‌نویسان را به این اداره معرفی کردیم تا بستر همکاری شکل بگیرد. ایجاد ساختارهای پایدار برای هنر تئاتر بسیار ضروری است و اعضای محترم باید آرام آرام در این ساختارها حضور فعال داشته باشند.

اختصاص یک سانس از سالن پردیس ملت به خانه تئاتر

نعیمی ذاکر درباره تازه‌ترین رایزنی‌های خانه تئاتر با سازمان فرهنگی هنری چنین گفت: جلسات بسیار خوبی با دکتر سمیعی، معاون هنری سازمان داشتیم. در این دیدارها مقرر شد که خانه تئاتر از سانس‌های سالن‌های نمایش سازمان سهم داشته باشد و ایشان موافقت کردند و حتی پیشنهاد شد که فرهنگسرای نوجوان تاسیس شود و ایشان استقبال کردند و به زودی یک سانس از سالن نمایش پردیس ملت برای خانه تئاتر قرار داده خواهد شد. در همین سرفصل دیدار بسیار خوبی با دکتر علامتی، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشتیم و ایشان اعلام کردند که با تمام توان از تئاتر حمایت خواهند کرد و به سرعت سالن‌های پارک لاله فعال شد و دو گروه در آن مشغول به کار شدند و اعلام کردند که سهم گروه‌های هنری را از درامد سالن ۲۰ درصد افزایش خواهند داد.

شعبه مالیاتی هنرمندان مستقل می‌شود

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مباحث داخلی خانه تئاتر پرداخت و گفت: از سال ۹۶ به این طرف، صورت‌های مالی با دقت لازم ثبت نشده است. به این ترتیب که برای خانه تئاتر مالیات در نظر گرفتند در حالی که خانه‌های هنری به دلیل دریافت کمک از مراکز گوناگون، مشمول مالیات نمی‌شوند و از سوی دیگر جرائم تامین اجتماعی برای خانه در نظر گرفته شده است که بخشی از این‌ها با گفت‌وگوی با مسوولان ذیربط کاهش پیدا کرد که نقش مسوول کمیته رفاهی مجید قناد قابل تقدیر است.

نعیمی ذاکر اضافه کرد: در هر حال ساماندهی امور مالی چند سال گذشته، کار را بسیار دشوار کرده است و هنوز هم در حال مذاکره و پیگیری هستیم. در این هفته دیدار بسیار خوبی با وزیر محترم اقتصاد، جناب آقای دکتر خاندوزی و رئیس محترم سازمان امور مالیاتی، جناب آقای دکتر سبحانیان داشتم که مدیرعامل خانه سینما و جناب آقای خزاعی هم حضور داشتند و جناب آقای وزیر چند دستور مهم دادند و مقرر شد که شعبه مالیاتی تمام هنرمندان مستقل باشد و دستور دادند که تا پایان تابستان اجرایی شود. ایشان درباره معافیت مالیاتی خانه‌های هنری، با توجه به اینکه خانه‌ها درآمدی ندارند، دستور صادر کردند و فرمودند که مالیات‌های با سرفصل فرهنگ و هنر که بر اساس قانون از مراکز فرهنگی و اشخاص گرفته می‌شود، طبق مکانیزمی دوباره به چرخه اقتصادی هنر برگردانده شود و پیشنهاد ایشان واریز به صندوق هنر بود.

 بودجه خانه‌تئاتر به کجا رسید؟

مدیر عامل خانه‌تئاتر درباره وضعیت بودجه این خانه چنین گفت: در سال گذشته وزارت ارشاد به جز حمایت ۵۰۰ میلیون تومانی در مورد بیمه تکمیلی در دو نوبت دو واریزی ۲۰۰ میلیونی داشت و دکتر سالاری، معاون هنری در اسفندماه به درخواست سرکار خانم تیموریان مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در اختیار سفیر مهربانی قرار داد که از این طریق بسته‌های غذایی برای تعدادی از اعضا تهیه شد. در آخرین روزهای فروردین امسال هم مبلغ ۵۰ میلیون تومان از سوی شهرداری به حساب خانه تئاتر واریز شد.

خبرهایی از واحد مسعی بصری و روابط عمومی

او با اشاره به ساماندهی واحد سمعی بصری خانه‌تئاتر ادامه داد: در سال گذشته در یک فرصت چهار ماهه واحد سمعی بصری خانه تئاتر که سال‌ها خاک گرفته بود، کاملا بازسازی شد و نزدیک به ۵۰۰ نوار کپچر و تمام آرشیو فیلم خانه تئاتر بازبینی و بیش از یکصد قسمت برنامه تدوین در سایت خانه تئاتر بارگذاری شد. هم‌اکنون این واحد آماده بهره‌برداری برای اعضای خانه تئاتر و انجمن‌های وابسته است.

نعیمی ذاکر درباره فعالیت روابط عمومی نیز توضیح داد: با حضور محمد بهرامی که سال‌ها کار مطبوعاتی کرده است و قلم ژورنالیستی دارد، کار روابط عمومی آغاز و به سرعت شورای سردبیری تشکیل و مهم‌ترین محورهای محتوایی روابط عمومی خانه تئاتر به بحث گذاشته و مقرر شد که معرفی اجراها مهم‌ترین موضوع روابط عمومی باشد و نقش هنرمندان در تمام بخش‌های هنری در سایت خانه تئاتر با دقت مورد توجه باشد. سهم پژوهشگران و نویسندگان خانه تئاتر نیز تعریف شد. اخبار تئاتر ایران و جهان و معرفی مهم‌ترین چهره‌های هنر تئاتر نیز در دستور کار قرار گرفت. شورای سردبیری در یک تعامل دائمی در فضای مجازی مدام در حال تبادل نظر هستند. خوشبختانه سایت خانه تئاتر و اینستاگرامش افزایش چشمگیر دنبال‌کننده داشته است.

اموال خانه تئاتر کدگذاری شد

او با اشاره به کدگذاری اموال خانه تئاتر، در این باره گفت: اموال خانه تئاتر امین اموال نداشت و جناب آقای قلعه با تصویب هیات مدیره این مسوولیت را پذیرفتند و اموال خانه‌تئاتر با نظارت مدیریت اداری مالی شماره‌گذاری شد. در همین راستا موقعیت سالن جوانمرد مورد بازدید فنی قرار گرفت و اشکالات آن در جهت بهره‌برداری برطرف شد. البته هنوز به تعمیراتی احتیاج دارد که با تامین منابع مالی مرتفع خواهد شد.

نعیمی ذاکر درباره صدور کارت اعضای خانه‌تئاتر توضیح داد: چند سالی، صدور کارت‌ها متوقف شده بود که با تلاش کارکنان خانه تئاتر در فرصت کمتر از سه ماه، همه کارت‌ها صادر و آماده تحویل و به دنبال آن اطلاعات فردی و هنری تمام اعضای خانه تئاتر جمع‌آوری و بارگذاری شد.

دعوت از استادان برجسته تئاتر

او با بیان اینکه ساماندهی کتابخانه ساختمان سمیه از دیگر فعالیت‌های همکاران خانه‌تئاتر بوده، درباره بهره‌برداری از ساختمان آفتاب توضیح داد: رضا دادویی مسئولیت راه‌اندازی آموزشگاه را عهده‌دار شد و مهدی قلعه بهره‌برداری از سالن اسکویی را مدیریت کرد. سالن اسکویی در اختیار اعضای محترم برای تمرین و برگزاری جلسات بود. برگزاری جلسات هیات مدیره انجمن‌ها در هر دو ساختمان مدیریت شد. با توجه به اینکه نگاه خانه تئاتر در مورد آموزشگاه ایجاد فضای آموزشی در استاندارد عالی است، رضا دادویی با تمام صاحب‌نظران و مدرسان برجسته تئاتر دیدار داشته و مقدمات کار را فراهم کرده است و یکی از همین دیدارها منجر به ارائه طرح از سوی هنرمند ارجمند شهاب حسینی شد.

مقصود نعیمی ذاکر در پایان گفت: تا زمانی که از عمر مدیریتی‌ام در خانه‌تئاتر باقی است، تلاش می‌کنم که برای اداره این خانه، از وجود اعضای محترم کمک بگیرم و به کمک‌شان احتیاج دارم. نکته مهم اینکه انجمن‌ها باید در کنار هم برای گسترش و تعمیق هنر تئاتر بکوشند. متاسفانه انحصارگری در بسیاری از ساختارها و تشکیلات مانع توسعه می‌شود. وقتی که همه اعضا در خانه خودشان حضور فعال و موثر داشته باشند، مشکلات به آسانی حل می‌شود. جذب بودجه و امکانات مبحث مهمی است و البته مهم‌تر از جذب بودجه، نحوه سرمایه‌گذاری و هزینه‌کرد بودجه است. شیوه انباشت ثروت و سرمایه در خانه‌تئاتر نیازمند بازنگری است و این نوع تفکر برای اداره تشکیلات رو به رشد بازدارنده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا