اقتصاد هنرکسب و کار

فرایند چاپ کتاب در انتشارات موسسه رازی تشریح شد

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از ارسال کتاب های منتشر شده در انتشارات این موسسه، به عنوان نامزد کتاب برتر در هفته پژوهش و هفته کتاب به سازمان تات و سایر جشنواره‌های معتبر ملی و بین المللی خبر داد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از دیده بان سلامتی؛ دکتر سهیلا مرادی بیدهندی در خصوص ملاحظات و فرایند بررسی و انتشار یا ترجمه کتاب در شورای انتشارات موسسه رازی گفت: این شورا با هدف سیاست گذاری، هماهنگی و نظارت بر فعالیت های انتشاراتی و ارتقاء وضعیت نشر آثار علمی در حوزه های موضوعی و اولویت های انتشاراتی موسسه تشکیل شده است.

وی افزود: در فرآیند پیشنهاد نگارش یا ترجمه کتاب از طرف نویسنده (مولف) یا مترجم به شورای انتشارات موسسه رازی، چند مرحله در نظر گرفته شده و پس از طی تمام مراحل از سوی نویسنده مسئول (مولف / مترجم)،کتاب مورد نظر به مرحله چاپ می رسد.

دکتر مرادی بیدهندی با بیان این که پس از ارسال درخواست چاپ از طرف نویسنده مسئول و انجام بررسی اولیه، کتاب از نظر اولویت ها بررسی می شود، یادآور شد: در صورتی که کتاب مورد نظر در اولویت های انتشاراتی موسسه باشد که آن نیز مطابق با اولویت های کاری موسسه است، نویسنده مسئول لازم است فهرست مندرجات پیشنهادی به همراه یک یا دو فصل از کتاب را برای شورا ارسال کند تا داور اولیه تعیین شود و در صورت پذیرش یا عدم پذیرش توسط داور اولیه به وی اعلام می شود و سایر مراحل نیز طبق ماده های فرایند داوری و انتشارکتاب انجام خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی، ادامه داد: در این مرحله پس از انتخاب داوران و ارسال اثر، نظر داوران در شورای انتشارات مطرح و در صورت تایید اثر، طبق ماده 8، فرایند انتشار کتاب طی می شود.

به گفته دکتر مرادی بیدهندی، چاپ اثر به تعدادی است که در شورای انتشارات به تصویب رسیده و نسخه هایی از آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه مرکزی کشاورزی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) به منظور نگهداری و سرویس دهی در آن کتابخانه، ارسال خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی همچنین تصریح کرد: صاحب‌ يا صاحبان‌ اثر نبايد قبل‌ از ارائه‌ اثر به‌ شورا، به طور همزمان‌ و يا در طول‌ مدت‌ بررسي‌ توسط‌ شورا، اثر خود را براي‌ چاپ‌ و نشر به‌ مراجع‌، موسسات‌ و يا اشخاص‌ ديگر ارائه‌ داده‌ يا بدهند و تنها پس‌ از اعلام‌ نظر شورا، صاحب‌ اثر مجاز به‌ تصميم‌گيري‌ در مورد اثر خويش‌ است‌.

وی یادآور شد: در صورت رعایت ضوابط تالیف و ترجمه، سالانه یک کتاب به انتخاب و نظر شورای انتشارات و معاونت تحقیقات و فناوری و تائید رئیس موسسه به عنوان کتاب برتر سال موسسه در هفته پژوهش معرفی وکتاب های منتشر شده در موسسه به عنوان نامزد کتاب برتر در هفته پژوهش و هفته کتاب به سازمان تات یا جشنواره‌های کشوری معتبر ملی و بین المللی ارسال می‌شوند.

گفتنی است؛ به‌ منظور تقويت‌ و ترويج‌ پژوهش و تشويق‌ اعضای هيئت علمی و پژوهشگران موسسه  به‌ نگارش‌ و نشر نتايج‌ حاصل‌ از تحقيقات‌ و مطالعات‌ خود در زمينه‌های‌ واكسن، سرم‌، دامپزشكی، فرآورده های بيولوژيك و علوم‌ وابسته و انتقال‌ دستاوردهای حاصل‌ از پژوهش‌ها و بررسی های انجام‌شده‌ به‌ ديگر پژوهشگران، انتشارات موسسه رازی در سال 1394 با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور رسمی تاسیس شد و طی این مدت کتاب ها و مقالاتی متعدد از سوی این  انتشارات منتشر شده و در اختیار مراکز علمی- تحقیقاتی و مورد استفاده اهالی علم و پژوهش قرار گرفته و بعضی از این کتاب ها نیز به عنوان کتاب برتر استان یا در سطح ملی برگزیده شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا