اقتصاد هنرسبک زندگیکسب و کار

جمشید هاشم پور، جمال شورجه در قاب یک تقدیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تقدیر از برخی سینماگران انقلاب و دفاع مقدس از جمله جمشید هاشم‌پور و جمال شورجه بیان کرد: ما در سینما، تنوع سلیقه‌ و دیدگاه را به رسمیت می شناسیم و معتقدیم توقف، سمی مهلک برای سینماست.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا؛ شامگاه دوشنبه هشتم خرداد ماه نخستین گردهمایی سینماگران انقلاب و دفاع مقدس با حضور جمعی از اهالی سینما و مدیران در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی )، محمد خزاعی (رییس سازمان سینمایی)، جمشید هاشم‌پور ، احمد نجفی، جمال شورجه، محمد مهدی عسگرپور، رسول صدرعاملی، مسعود ده‌نمکی، انسیه شاه‌حسینی، حبیب ایل‌بیگی، قادر آشنا، علی رویین‌تن، مسعود جعفری جوزانی، سعید سعدی، جلیل شعبانی، علیرضا زرین‌دست، محمدرضا شرف‌الدین، رضا ایرانمنش، مهدی آذرپندار، صادق موسوی، محمد حمیدی‌مقدم، مهدی جوادی، هاشم میرزاخانی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در بخشی از این برنامه که با اجرای محمود گبرلو همراه بود، با پخش کلیپی از زنده یادان مرتضی آوینی و نادر طالب‌زاده یاد شد.

سپس با حضور رسول صدرعاملی و محمدمهدی عسگرپور از جمال شورجه تقدیر به عمل آمد. به دلیل آنکه این کارگردان با ویلچر در مراسم شرکت داشت، صدرعاملی و عسگرپور به پایین سن رفته و لوح تقدیری را با آرزوی سلامتی به وی اهدا کردند.

گبرلو در ادامه اعلام کرد که قرار بود در این مراسم از احمدرضا معتمدی هم تقدیر شود که به دلیل بیماری امکان حضور نداشت.

محمد کاسبی، بازیگر سینما و تلویزیون نیز دیگر هنرمندی بود که تقدیر از او تدارک دیده شده بود ولی او نیز به دلیل بیماری در مراسم حاضر نشده بود.

در ادامه از رضا ایرانمنش بازیگر آثار دفاع مقدسی تقدیر شد که او با عصا روی سن آمد و لوح تقدیر خود را از عسگرپور و صدرعاملی دریافت کرد.

جمشید هاشم‌پور دیگر هنرمند حاضر در این مراسم بود که از وی تقدیر شد.

در بخشی دیگر محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی اظهار کرد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه اهالی سینما را جزو خانواده انقلاب می‌دانیم. همه سینماگران در این سالها کار کردند و پیام تلاش و ایستادگی مردم ایران را به تصویر درآوردند.‌ من از تک تک سینماگران که به این جلسه آمدند، قدردانی میکنم. این جلسه برای وفاق و هم‌اندیشی سینماست.

او افزود: دل همه سینماگران برای عزت ایران می‌تپد. ایران و افتخاراتش برای همه اهالی فرهنگ و هنر غرورآفرین است.

وی تاکید کرد: ما در سینما تنوع دیدگاه و سلیقه ها را به رسمیت می‌شناسیم. پایایی هنر به وجود همین تنوع است. توقف، سَم مهلک سینماست و ما تلاش خود را برای اعتلای سینما به کار میبریم. تسهیل‌گری و حمایت وظیفه ماست.

ما به تقسیم نقش قائل هستیم. ما حمایت می‌کنیم و شما هم قدرت آفرینش هنری خود را در تاریخ و حافظه ملت ایران ماندگار می‌کنید.

در ادامه با حضور احمد نجفی و احمد میرعلایی یاد هنرمندان درگذشته همچون رسول ملاقلی‌پور، حمید آخوندی و علی رحیمی‌پور گرامی داشته شد.

مسعود ده‌نمکی، محمدیاشار نادری، محمد حمیدی مقدم، مصطفی رزاق کریمی و مهدی اذرپندار از چند فیلمساز حوزه فیلم کوتاه مرتبط با انجمن سینمای جوانان و نیز مستندساز از جمله محمد علیزاده، مرتضی علیزاده، مجتبی اسپینانی، ساسان فلاح فر و مرتضی شعبانی تقدیر کردند.

سپس با حضور اسماعیلی وزیر ارشاد، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، مجید شاه حسینی و مهدی جوادی رییس بنیاد سینمایی فارابی از فیلم‌های هایپاور (مهدی عظیمی، اباذز جوکار، هادی محمدپور)، اتاقک گلی (محمد عسگری و داود صبوری)، پالایشگاه (مهرداد خوشبخت ‌و سعید سعدی)، سرهنگ ثریا (لیلی عاج و جلیل شعبانی)، شماره ۱۰ (حمید زرگرنژاد)، غریب، سینما متروپل (محمدعلی باشه آهنگر، حامد حسینی) با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

پخش سکانسی از فیلم «اخراجی‌ها» دیگر بخش این برنامه بود که به این بهانه از مرحوم حبیب الله کاسه ساز یاد شد.

در ادامه با حضور محمد خزاعی و نیز چهره‌هایی همچون مسعود جعفری جوزانی، پرویز شیخ‌طادی به آرش قاسمی (صداگذار)، محمدرضا شجاعی (طراح صحنه)، محمدرضا شرف‌الدین(طراح جلوه‌های ویژه )و مجتبی راعی ( فیلمساز ، در مراسم حضور نداشت) نشان درجه یک هنری اهدا شد.

بخش پایانی این مراسم هم سخنرانی محمد خزاعی بود.

گفتنی است : غیبت برخی چهره‌های شاخص سینمای دفاع مقدس در این نشست، بحث‌ها و زمزمه‌هایی ایجاد کرده بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا