تئاتر

جشنواره منطقه‌ای تئاتر مرزداران بیله‌سوار به کار خود پایان داد

با برگزاری آئینی در سالن تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری امام علی(ع) شهر مرزی بیله سوار و با حضور مسئولین شهرستانی و استانی دومین جشنواره منطقه ای تئاتر مرزداران به کار خود پایان داد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل؛ با برگزاری آئینی در سالن تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری امام علی(ع) شهر مرزی بیله سوار با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، امام جمعه شهرستان بیله سوار، فرماندار بیله سوار، فرماندهان سپاه شهرستان، نیروی انتظامی و مرزبانی و نیز مسئولین شهرستانی و استانی دومین جشنواره منطقه ای تئاتر مرزداران به کار خود پایان داد.

جشنواره تئاتر مرزداران در هیچ نقطه ای از کشور اجرا نشده است

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی با گرامیداشت سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی، امنیت و آرامش امروز مردم ایران را مدیون شهدا دانست و با بیان اینکه شهدا حق بزرگی بر گردن همه دارند، برگزاری جشنواره تئاتر مرزداران را گامی مثبت و مهم در تکریم شهدا و مرزداران دانست.

وی با اعلام اینکه جشنواره تئاتر مرزداران رویدادی خاص در کشور است که تاکنون در هیچ نقطه ای از کشور اجرا نشده است و منحصر به شهرستان مرزی بیله سوار است، گفت: این جشنواره در راستای تجلیل از مرزداران و مرزنشینان و برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و به عنوان یک رویداد خاص باید مورد توجه قرار گیرد.

نظری با بیان اینکه وحدت و همبستگی مردم، مسئوولین و هنرمندان استانی و شهرستانی برای برگزاری این جشنواره قابل تقدیر است، با ادای احترام به مرزداران شهرستان بیله سوار که در سوم شهریور ماه ۱۴۰۲ در برابر تهاجم ارتش روس، جان فشانی کرده و به درجه شهادت رسیده اند، اظهار کرد: جشنواره تئاتر مرزداران می تواند به عنوان یک برند در تئاتر کشور باشد و انشاءالله از سال آینده به صورت ملی در این شهرستان مرزی برگزار می شود.

مرز و مرزنشینی از اهمیت خاصی برخوردار است

امیر رجبی، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل در این مراسم، بزرگداشت حماسه سوم شهریورماه ۱۳۲۰ را از دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و با بیان اینکه این حماسه نقطه عطفی در تاریخ بیله سوار است، افزود: مرز و مرزنشینی از اهمیت خاصی برخوردار است و ما می‌خواهیم با این رویداد و با زبان هنر، حماسه آفرینی های مرزداران را به نمایش بگذاریم.

وی با اعلام اینکه جشنواره تئاتر مرزداران می تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نمایش نقش آفرینی های مرزداران تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: مقاومت و جانفشانی مردم غیور بیله‌سوار مغان در مقابل مهاجمان روسی در سال ۱۳۲۰ زمینه ساز این حرکت ارزشمند هنری است.

رجبی با قدردانی از همراهی های مسئولین شهرستان بیله سوار، با اعلام اینکه دوره اول این جشنواره در سال گذشته با حضور هنرمندان شهرستان های اردبیل، بیله سوار، گرمی، خلخال، پارس آباد و ارومیه در بخش صحنه ای برگزار شده است، افزود: استقبال گروه های نمایشی از استان های مختلف کشور در دوره دوم جشنواره، نشانه اهمیت این جشنواره در بین هنرمندان استان هاست.

توجه به شهرستان ها از کارهای ارزشمند دولت سیزدهم است

حجت الاسلام جابر عزیزی، امام جمعه شهرستان بیله سوار هم در این مراسم با اشاره به برکات و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی، توجه به شهرستان ها و حمایت از شهرستان ها را از کارهای ارزشمند دولت سیزدهم عنوان کرد و با بیان اینکه این جشنواره نشان داد که در نقطه صفر مرزی هم می شود، کارهای فرهنگی و هنری انجام داد، بیان کرد: برگزاری جشنواره تئاتر مرزداران یعنی توجه به مرز و مرزنشینی که مورد تاکیددین مبین اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام است.

وی با اعلام اینکه در مردم ولایتمدار بیله سوار در حماسه های مختلف نشان داده اند که تاپای جان از ارزش های دینی و اسلامی حمایت و صیانت می کنند، سوم شهریورماه ۱۳۲۰ را نمونه بارز مجاهدت های مردم غیرتمند بیله سوار در دفاع از آب و خاک کشور عنوان کرد و گفت: این جشنواره ادای احترام با مرزداران و شهدای مرزی است.

جشنواره منطقه‌ای مرزداران در راستای تکریم مجاهدت‌های مرزداران کشور برگزار می شود

صاحبعلی اصغری، فرماندار بیله‌سوار مغان هم در این مراسم با بیان اینکه جشنواره منطقه‌ای مرزداران در راستای تکریم رشادت و مجاهدت‌های مرزداران کشور برگزار می شود، گفت: تقویت باورها و ارزش‌های دینی و مذهبی در دفاع از دین و میهن اسلامی و بیان حماسه آفرینی‌های مرزداران بیله‌سوار مغان در شهریور ۱۳۲۰ در دفاع از این مرز و بوم از اهداف این جشنواره است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا