اقتصاد هنرتئاترکسب و کار

تازه‌ترین آمار اجراهای تئاتر در تهران و شهرستان‌ها/ پایان پاییز با ۳۶۵ اجرا

سه ‌ماهه پاییز سال جاری، ۶۵ نمایش در ۲۷ سالن تئاتر تهران روی صحنه رفته‌اند و مخاطبان شهرستانی هم، تماشاگر بیش از ۳۰۰ اجرا به صورت عمومی یا در دل جشنواره‌های استانی بوده‌اند.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از خبرنگار تئاتر ایرنا؛ پس از دو سال سخت کرونایی، از بهار ۱۴۰۱، عرصه هنرهای نمایشی و تئاتر بار دیگر جان گرفت که در تابستان به اوج خود رسید. با این‌حال، با ناآرامی‌ها و التهابات اجتماعی پیش آمده اخیر در جامعه و شرایط نامناسبِ فعالیت‌های هنری، اجراهای تئاتر در نیمه نخست مهر دچار افت شد که با برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل هنرهای نمایشی، از خاموشی چراغ سالن‌ها جلوگیری شد.

بر این اساس و با نگاه آماری به فعالیت صدور مجوزهای اجرایی در سه ماه پاییز ۱۴۰۱؛ اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با دو راهکار، به دنبال تشویق هنرمندان برای به صحنه آوردن تئاتر بوده است:

مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، تالار حافظ، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر، پردیس تئاتر شهرزاد، تالار محراب، سالن میلاد، سالن‌های حوزه هنری، عمارت نوفل لوشاتو، عمارت سیمرغ، تماشاخانه آژمان، پردیس تئاتر تهران، تماشاخانه اهورا، تماشاخانه ارغوان، تماشاخانه ملک، خانه نمایش دا، پردیس ملت، پردیس سپند، فرهنگسرای ابن‌سینا، فرهنگسرای فردوس، فرهنگسرای نیاوران، خانه فرهنگ نور، مرکز تئاتر کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، بوستان ولایت و فضای باز برج میلاد از جمله مراکزی بوده‌اند که در سه ماه گذشته، میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی شده‌اند.

از میان آثار اجرا شده در سه ماه گذشته، با وجود شرایط نامناسبِ اجتماعی، چندین نمایش با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده و فروش خوبی را پشت سرگذاشته‌اند.

در همین مدت، شهرِ تهران جدا از اجراهای صحنه‌ای، شاهد برگزاری ۲۵ نشست نمایشنامه‌خوانی بوده است.

همراهی هنرمندان تئاتر استان‌ها حتی بیش از پایتخت

فعالیت هنرمندان هنرهای نمایشی در پاییز ۱۴۰۱، تنها محدود به شهر تهران نبوده و گستره ایران را هم در برگرفته بوده است. با برگزاری حضوری جشنواره‌های استانی که همیشه گرمابخش اجراهای عمومی در شهرستان‌ها هم بوده است، بیش از ۳۰۰ نمایش در شهرهای کوچک و بزرگ سراسر کشور روی صحنه رفته و پذیرای تماشاگران بوده است.

اداره‌کل هنرهای نمایشی، همچنان به حمایت خود از تئاترهای روی صحنه ادامه خواهد داد و پذیرای طرح‌ها و آثار هنرمندان سراسر کشور برای اجرا خواهد بود.

لینک کوتاه: https://didehbanhonar.ir/?p=1673

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا