سینما

برگزاری شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت از ۲۰ آذر

نکوداشت برای نادر طالب‌زاده تا حضور پررنگ فیلمسازان خانم

جشنواره سينماحقيقت از ۲۰ تا ۲۵ آذرماه در پرديس سينمايي ملت برگزار مي‌شود. در اين دوره قرار است براي مرحوم نادر طالب‌زاده نکوداشتي برگزار شود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر؛ سینماحقیقت مهمترین جشنواره مستند سینمای ایران و یکی از مهمترین رویدادهای سینمای مستند در خاورمیانه، قاره آسیا و حتی جهان به شمار می‌آید. این رویداد مهم سینمای مستند تاکنون ۱۵ دوره خود را سپری کرده و قرار است به زودی ۱۶مین دوره آن نیز برگزار شود. در ادامه تازه‌ترین اخباری که از این جشنواره به دستمان رسیده است را شرح می‌دهیم.
شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چهارمین دوره‌ای است که محمد حمیدی مقدم دبیری این رویداد را برعهده دارد. این دوره یکی از متفاوت‌ترین دوره‌های این رویداد سینمایی به شمار می‌آید که بر اساس شنیده‌ها قرار است باتوجه به شرایط کنونی جامعه از ۲۰ تا ۲۵ آذرماه سال جاری در پردیس سینمایی ملت برگزار شود. این در حالی است که در چند سال گذشته این جشنواره از ۲۵ آذرماه آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه داشت.
هنوز آثار راه‌یافته به بخش‌های مختلف این جشنواره مشخص نشده اما تعداد تمام آثار رسیده که واجد شرکت در شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت بوده‌اند، ۵۲۱ فیلم است. از این میزان ۱۰۵ فیلم در بخش بلند، ۱۳۹ فیلم در بخش نیمه بلند و ۲۷۷ فیلم در بخش کوتاه شرکت کرده‌اند. همچنین از این آثار ۱۸۸ مستند متقاضی حضور در بخش آوینی هستند که باید منتظر باشیم تا ببینیم چه تعداد از آنها به این دوره راه پیدا می‌کنند.
از نکات جالب توجه شانزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، حضور ۶۷ مستندساز خانم برای شرکت در این رویداد سینمایی است. البته هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این آثار به جشنواره سینماحقیقت امسال راه پیدا می‌کنند.
شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت به سیاق دوره‌های گذشته خود، بخشی را برای بزرگداشت و نکوداشت مستندسازان در نظر دارد. بر اساس اخبار شنیده از منابع آگاه در این دوره قرار است برای مرحوم نادر طالب‌زاده نکوداشتی برگزار شود. علاوه بر این قرار است برای دو مستندساز دیگر که هنوز نامشان مشخص نشده نیز بزرگداشتی برگزار شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا