سینما

برگزاری جشنواره فیلم مراکش با حضور داور ایرانی

 بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن «مکنِس» مراکش با حضور یک داور ایرانی برگزار شد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل ایرنا؛ بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن «مکنِس» Meknes در کشور مراکش، با نمایش فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشن از کشورهای مختلف جهان از جمله؛ فرانسه، کانادا، لهستان، اسلوواکی، سوئیس، اسلوونی، ژاپن، چین، بلژیک، پرتقال، مراکش، استرالیا، ایران و … و همچنین با حضور یک داور ایرانی برگزار شد.

مراسم اختتامییه این رویداد سینمایی پنجشنبه شب ۱۷ اسفند ماه جاری (۸ مارس ۲۰۲۳) در سالن ۷۰۰ نفره و مملو از جمعیت «انستیتو فرانسه» در شهر مکنِس Méknès در شهر مکنِس در کشور مراکش برگزار شد.

اعضای هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه و بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه دانشجویی که عبارت بودند؛ از «نسرین میرشب» پخش‌کننده بین‌المللی فیلم ساکن کشور فرانسه و همچنین «خاویر کاوا توپور» نویسنده و انیمیشن‌ساز از کشور فرانسه و «عبدالله بروکسل» نویسنده و فیلمنامه‌نویس از کشور بلژیک، آرای خود را بدین شرح اعلام کردند:

ـ جایزه بزرگ داوران برای فیلم کوتاه دانشجویی «آتش» FEUX به کارگردانی «محمد باباکوهی» دانشجوی ایرانی رشته سینمای انیمیشن در پاریس، به مدت چهار دقیقه و ده ثانیه و محصول کمپانی فرانسوی La Poudrière

ـ جایزه بزرگ داوران برای فیلم کوتاه Pachyderme به کارگردانی «استفانی کلمنت» Stephanie Clement به مدت یازده دقیقه از کشور فرانسه.

ـ جایزه ویژه داوران برای فیلم کوتاه «سایه پروانه‌ها» L’ombre des Papillons به کارگردانی «صوفیه الخیاری» Sofia El Khayari به مدت ۳ دقیقه و محصول مشترک کشورهای فرانسه و مراکش.

همچنین سه فیلم پویانمایی «کشاورز و رباط»، «سپیدبالان» و «جانشین» با نام مشترک «شتر و آسیابان» به کارگردانی «عبدالله علیمراد» و از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران در بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مکناس» به نمایش درآمدند و مورد استقبال پرشور بینندگان قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که مجموعه «شتر و آسیابان» از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ در سینماهای کشور فرانسه به نمایش عمومی درآمدند.

در این رویداد سینمایی حوزه پویانمایی، همچنین جایزه بزرگ فیلم‌های بلند از طرف داوران این بخش، به فیلم سینمایی «دنیا و شاهزاده خانم آلپ» Dounia et la princesse d’Alep به کارگردانی مشترک «آندره کدی»André Kadi و «ماریا ظریف» Marya Zarif از کشور کانادا تعلق گرفت.

بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مکنِس» با مدیریت «مردوشه دویکو» Mardochée Devico رئیس بنیاد Aïcha و با مدیریت هنری «محمد بیود» Mohamed Beyoud و با حمایت «انستیتو فرانس» شهر مکنِس به مدیریت «فابریس مونژیا» Fabrice Mongiat در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های بلند»، بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه، بخش رقابتی فیلم‌های دانشجویی، بخش رقابتی فیلم‌های «کودکان و نوجوانان»، کارگاه‌های تخصصی و … از روزهای ۱۲ تا ۱۷ اسفند ماه جاری (۳ تا ۸ مارس ۲۰۲۳ میلادی) در شهر مکنِس در کشور مراکش برگزار شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا