اقتصاد هنر

بازدید از موزه‌ها پنجشنبه رایگان است

بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی زیرنظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پنجشنبه ۵ بهمن‌ ماه 1402 رایگان شد.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا؛ با پیشنهاد بنیاد بین‌ المللی غدیر و با موافقت عزت‌الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، بازدید از موزه‌ ها و اماکن فرهنگی ‌تاریخی تحت نظارت این وزارت خانه در روز پنجشنبه ۵ بهمن 1402 (۱۳ رجب)  همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) رایگان است.

ساعت کار موزه‌ ها و اماکن فرهنگی ‌تاریخی در نیمه دوم سال در روزهای پنج شنبه و جمعه از ۹ تا ۱۸ است و بلیت‌ فروشی تا ساعت ۱۶ انجام می‌ شود.

در کشور ۸۲۶ موزه وجود دارد که از این تعداد ۲۶۸ موزه تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.

گفتنی است میراث فرهنگی هر کشور از اساسی‌ترین ارکان تحکیم هویت، ایجاد خلاقیت و خودباوری مل است. پژوهش در زمینه‌های مختلف آن موجب روشن شدن ابهامات تاریخی، شناخت ارزش­‌های حاصل از میراث طولانی جامعه و تسریع در شناخت ارزش‌های نهفته در میراث فرهنگی هر کشور می‌شود. ميراث فرهنگي داراي دو بعد متفاوت است:

ميراث فرهنگي مادي: به آثاري گفته مي شود که قابل ديدن و لمس کردن است، مثل بناهاي تاريخي، اشياي موزه اي و …از اين رو ابعاد مادي ميراث فرهنگي از ديرباز به سبب ماهيت و ويژگي هاي صوري خود شناخته شده بودند، ارزش هاي آن کم و بيش در هر دوره مورد تأکيد قرار گرفتند، تخريب آن محسوس و قابل ديدن بود و اهميت بازسازي، حفاظت و نگهداري آن پيوسته آشکار بوده است.

ميراث فرهنگي معنوي: ميراث فرهنگي معنوي گنجينه زنده بشري به شمار مي رود و بازتاب مجموعه اي از فرآيندهاي ذهني است که در يک جامعه در دوره­ هاي گوناگون تاريخي شکل مي گيرد و با اصولي ثابت و قابل شناخت به خلاقيت هاي صوري و مادي منجر شده و پيوسته بازتابي از نيازها و نيز پاسخ به آن نياز را در خود داراست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا