سینما

بازخوانی اسناد محرمانه فاجعه سینما رکس

مجموعه مستند «تارکد» پنجشنبه 19 مرداد در قسمت دوم خود به سراغ بررسی پرونده سینما رکس رفته است.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از بانی فیلم؛ نیکنام دراین باره گفت: در این قسمت ضمن بازخوانی زمینه ها و نحوه رقم خوردن فاجعه سینما رکس آبادان، روند رسیدگی به پرونده، سرگذشت متهمان فاجعه و اسنادی که سال های بعد از برگزاری دادگاه به دست آمد و از رازهایی در رابطه با این پرونده پرده برداری کرد را مورد بررسی قرار خواهیم دارد.
وی افزود: مجموعه مستند 10 قسمتی «تارکد» در شبکه مستند و مرکز هنری رسانه‌ای نهضت تولید شده و مروری بر پرونده‌های مهم تاریخ انقلاب که جنبه‌های امنیتی دارد، خواهد داشت. موضوعاتی مثل کودتای آیت الله شریعتمداری، پرونده عباس امیرانتظام، فرار بنی صدر، حج 66، پرونده انفجار نخست وزیری و …
این کارگردان گفت: در قسمت اول سراغ پرونده کودتای آیت الله شریعتمداری رفتیم و حالا در قسمت جدید ماجرای سینما رکس با تاکید بر اسناد لانه جاسوسی، ساواک، سیا، وزارت خارجه آمریکا و اسناد محرمانه دیگر روایت می شود.
سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۷ و حین نمایش فیلم «گوزن‌ها» در آتش سوخت و چندصد نفر در این آتش‌سوزی جان خود را از دست دهند. در همان زمان هم اعلام شد به احتمال فراوان حادثه عمدی است اما بر سر عاملان این حادثه همواره بحث‌ها و روایت‌های مختلفی وجود داشته است.
مجموعه مستند «تارکد» پنجشنبه‌ها ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرارش روز بعد ساعت 15 است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا