تلویزیونسبک زندگیسینما

اردشیر کاظمی: من پیرترین بازیگر ایران نیستم، باور کنید!

اردشیر کاظمی، بازیگر پیشکسوت کشورمان که بیشتر او را به عنوان کاراکتری جدی اما طنز و شیرین به یاد داریم، تاکید می کند که «همه مرا پیرترین بازیگر ایران خطاب می کنند اما باور کنید اشتباه است و من پیرترین نیستم!»

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از بانی فیلم؛ کاظمی که همیشه با چهره صامتش و در کمال جدیت مخاطب را می خنداند، این روزها فعلا در حال استراحت است اما می گوید اگر کار خوبی پیشنهاد شود بازی می کند و خستگی و کهولت سن برایش معنی ندارد.
خبرنگار ایسنا به انگیزه تبریک سال نو، سرانجام به سختی توانست اردشیر کاظمی را پیدا و با او گفت و گو کند. این بازیگر در این گپ خبری از اوقات فراغت این روزهایش سخن گفت و سال نو را به همه هم میهنانش تبریک گفت.
همه ما تا الان او را به عنوان مسن ترین بازیگر سینما و تلویزیون ایران می شناختیم و تاریخ تولدش در همه رسانه ها سال ۱۲۹۹ قید شده است؛ با این حساب ۱۰۲ سال را باید رد کرده باشد؛ اما وقتی به او می‌گوییم شما مسن‌ترین بازیگر ایران هستید و چه احساسی دارید؟ بی درنگ پاسخ می دهد: ممنون از اینکه مرا برای صحبت انتخاب کردید. به من لطف دارید که تماس گرفتید جویای احوالم شدید اما باور کنید من مسن ترین بازیگر نیستم. من متولد ۲۹ آبان ۱۳۱۷ هستم. نمی‌دانم چرا به اشتباه تاریخ تولدم اینگونه در همه جا عنوان شده است. نمی‌دانم می شود اصلاح کرد یا خیر. همه به من می‌گویند پیرترین بازیگر اما من پیر نیستم.
او ادامه می دهد: البته مردم به من لطف دارند و مرا دوست دارند. من هم همه را دوست دارم اما لطفا شما بگویید که من پیرترین نیستم.

همکاری با سریال جدید سروش صحت پس از «لیسانسه ها»
بازیگر سریال های «من یک مستاجرم»، «خوش نشین ها»، «راه در رو»، «پژمان»، «لیسانسه ها» و «دودکش»، سپس درباره حال این روزهایش و اینکه آیا مشغول کاری برای تلویزیون است؟ می گوید: الحمدلله خوب هستم، خدا را شکر و ممنون از احوالپرسی شما. حدود دو ماه است که تازه کارم را با آقای سروش صحت به پایان رساندم. یک سریال با ایشان کار کردم که مدت ها بود مشغول آن بودم و تازه تمام شده است.
در ادامه وقتی از او درباره کار کردن در این سن و سال و دشواری هایش می پرسیم با انرژی عجیبی پاسخ می دهد: کار کردن برایم هیچ خستگی ای ندارد. من در کارهایم هیچ دشواری حس نمی کنم، چه در تهران چه در شهرستان. حتی اگر بگویند برای کار به خارج از کشور برویم حتماً قبول می کنم و با کمال میل می روم چرا که نه. من همچنان هستم. خداراشکر هنوز از پا نیفتاده ام.

سروش صحت حسابش از همه جداست
اردشیر کاظمی درباره اینکه بهترین همکاری اش با کارگردان‌ها کدام بوده است؟ اینگونه اظهار می‌کند: من در این سال ها با کارگردان‌های زیادی کار کرده‌ام. افرادی مثل سروش صحت، کیانوش عیاری، محمدحسین لطیفی و خیلی‌های دیگر؛ سال هاست در این عرصه مشغولم چه سینما و چه تلویزیون اما از میان همه این ها با سروش خیلی راحتم. سروش حسابش از بقیه جداست. او را دوستش دارم و خیلی راحتم.

تنها باری که اردشیر کاظمی خندید!
در ادامه به چهره جدی و صامت اردشیر کاظمی اشاره می کنیم. او در واکنش به این جمله که شما علیرغم چهره جدی تان در کارهای طنز زیادی حضور داشته اید اما خنده تان را نمی بینیم، اینگونه می گوید: ژانرِ کار تفاوتی برایم ندارد. من کلا با دوربین راحتم، طنز و غیر طنز هم ندارد اما اصولا نمی خندم. فقط در یک سکانس از سریال «دودکش» به یاد دارم که خندیدم که آن هم مربوط به سکانس رقصیدن در کنار بهنام تشکر و هومن برق نورد بود که با این دوستان هم بسیار راحتم و دوستشان دارم.
کاظمی تاکید می کند: من خیلی اهل مصاحبه و مطرح شدن نیستم؛ چراکه معتقدم عددی نیستم. من خودم را خاک پای بقیه می دانم و آنقدر مهم نیستم که بخواهم خودم را مطرح کنم. شما هم به من لطف داشتید که انتخابم کردید. مردم هم به من لطف و محبت بسیاری دارند.
وی سپس به سن و سالش اشاره می‌کند و می‌گوید: به هر حال سن و سال که بالا می رود مشکلاتی هم هست و باید کنار آمد. دیگر جوان ۲۰ ساله نیستیم اما تا وقتی که زنده ام کار می کنم و هیچ سختی برایم مطرح نیست.

آرزویی ندارم
وقتی از آرزوهایش می پرسیم با خنده ای کوتاه و معنادار می گوید: نه بابا دخترم دیگر هیچ نمی خواهم. جوان ها باید آرزو کنند از ما که گذشت. خدا کند جوانان ما چیزی بارشان باشد ما دیگر آرزویی نداریم. همه چیز برای جوانان باشد.
اردشیر کاظمی در پایان صحبت‌هایش به اوقات فراغتش اشاره می کند.
این بازیگر پیشکسوت می‌گوید: اعتیادم این روزها به مجله و روزنامه و کتاب خواندن است. وقتی در خانه هستم مدام مطالعه می کنم و می خوانم و خودم را مشغول می کنم. همین.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا