کسب و کار

آیین بزرگداشت مقام فرهنگی و ادبی استاد عسگر شاهی اردبیلی

آیین بزرگداشت مقام فرهنگی و ادبی استاد عسگر شاهی اردبیلی به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و استانداری اردبیل برگزار می شود.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از مرزنیوز؛ این مراسم روز پنج شنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۱۵ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی واقع در خیابان ولیعصر(عج)، پایین تر از میدان منیریه، خیابان سرلشگر بشیری، پلاک ۷۱ بر پا خواهد شد.

گفتنی است عسگر شاهي‌زاده متخلص به شاهي در سال ۱۳۲۵ متولد شد و تحصيلات وی ليسانس علوم تربيتي می‌باشد. استاد شاهي از برکت عمري مجاورت و مجالست با خاندان حسيني استاد مسلم اشعار حماسي و مراثي، سعيد فقيه الحاج عباسقلي يحيوي ملقب به تاج الشعرا و مداح شاخص عالم مناقب و مراتب اهل بيت(ع)، استاد حاج سليم موذن‌زاده اردبيلی با علم قلم در عرصه کربلا وارد شده و بيش از ۴۰ سال طبع عاشورايي خويش را به کار گرفته است. اين شاعر با نگرشي نو به رستاخيز عاشورا و با رعايت دقيق موازين ادبي، در ساختن و پرداختن وجوه عرفاني و اجتماعي قيام مولي دو مجلد دفتر شعر به نام «دولت بيدار» و «شرح بي‌نهايت» به جامعه مولا دوستان تقديم کرده است. شاهي از برکت تدريس در تمام شاخه‌هاي ادبيات فارسي در دبيرستان‌ها و دانشگاه‌هاي استان، حدود ۴۰ سال نيز به سرودن غزليات و قصايد فارسي در موضوعات عرفاني و اخلاقي پرداخته و ديواني آماده کرده است. وی در کنار کارهاي منظوم از کارهاي منثور نيز غفلت نکرده است که از جمله انتشارات علمي و دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل تاليف منشور ايشان را با نام «تاقاف اندیشه» در ۴ مجلد در شرح فلسفي و عرفاني اشعار حافظ چاپ و نشر نموده است. گروه ادبيات فارسي دانشکده ادبيات علوم انساني دانشگاه تهران در تجويز و تأييد آن نوشته است: «اين کتاب مي‌تواند در سطوح دکتري و کارشناسي ارشد به عنوان کتب موازي و ماخذ سودمند قرار گيرد» و نيز ايشان طي قراردادي با رايزني فرهنگي ايران در باکو به شرح ۳ جلدي اشعار فضولي به زبان ترکي پرداخته که جلد اول در آن در کشور آذربايجان چاپ و نشر شده است.

خبرنگار: فرزانه اسلامی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا