اقتصاد هنرسینما

«آواتار ۲» به فروش ۱.۷ میلیارد دلاری رسید

فروش فیلم سینمایی  «آواتار: راه آب» در گیشه جهانی از مرز ۱.۷ میلیارد دلار عبور کرد و این فیلم را به رتبه هفتم پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما رساند.

به گزارش دیده بان هنر و به نقل از ایسنا ؛ به لطف فروش فیلم «آواتار: راه آب» و فیلم علمی-تخیلی و ترسناک « M3Gun»، فروش آخر هفته کامل سال ۲۰۲۳، نسبت به همین زمان در سال ۲۰۲۲ تقریباً ۷۰ درصد افزایش یافته است.

ساخته جدید «جیمز کامرون» در چهارمین هفته اکران مجموع فروش خود در گیشه آمریکای شمالی را به ۵۰۰ میلیون دلار رساند،  موفقیتی که تنها توسط دو فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» و «تاپ گان: ماوریک» از زمان شروع همه‌گیری کرونا کسب شده بود.

دنباله «آواتار» در دیگر کشورها نیز در نخستین آخر هفته سال نوی میلادی، ۱۳۲.۶ میلیون دلار به دست آورد که فروش گیشه بین‌المللی این فیلم را به ۱.۱۹ میلیارد دلار و فروش جهانی آن را هم به ۱.۷ میلیارد دلار ارتقا داد.

«آواتار: راه آب» هم‌اکنون در رتبه هفتم پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار داد، در حالی که قسمت اصلی این فیلم با فروشی بالغ بر ۲.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ همچنان در رتبه نخست قرار داد و پس آن فیلم‌های «انتقام جویان: آخر بازی» با ۲.۷ میلیارد دلار، «تایتانیک» دیگر ساخته «جیمز کامرون» با ۲.۱۸ میلیارد دلار در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته اند و «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد»، «انتقام جویان: جنگ ابدیت» و  «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» هنوز بالاتر از «آواتار: راه آب» در این فهرست قرار دارند.

«آواتار: راه آب» یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های ساخته شده تمام ادوار است و خود کامرون پیش از این عنوان کرده بود که اگر بخواهیم، این فیلم را یک موفقیت تجاری توصیف کنیم باید حداقل دو میلیارد دلار در گیشه بفروشد.

گفته می‌شود بودجه ساخت نخستین دنباله فیلم «آواتار» با هزینه‌های بازاریابی به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.

در «آواتار: راه آب» بازیگرانی چون «سم ورتینگتون»، «زویی سالدانا»، «کیت وینسلت» و «سیگورنی ویور» ایفای نقش می‌کنند و به داستان بیش از یک دهه پیش از قسمت اول این فیلم می‌پردازد.

«جیمز کامرون» سال‌ها صرف ساخت و فیلم‌برداری دنباله‌های «آواتار» با بودجه میلیارد دلاری کرده است. فیلمبرداری «آواتار: راه آب» در سال ۲۰۱۷ و همزمان با سومین فیلم از این مجموعه که قرار است در سال ۲۰۲۴ اکران شود، آغاز شد. او همچنین در حال کار بر روی فیلم چهارم و پنجم است که به ترتیب برای اکران در سال ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا